Steven Spielberg we Wrocławiu

W listopadzie, we Wrocławiu europejskie zdjęcia do swojego nowego filmu pod roboczym tytułem „St. James Place” rozpocznie – Steven Spielberg – poinformowała Wroclaw Film Commission.

 

Producentem filmu jest amerykańska firma DreamWorks, natomiast europejskim partnerem i koproducentem Studio Babelsberg z Poczdamu. Autorami scenariusza, na podstawie oryginalnego tekstu Matta Charmana, są Joel i Ethan Coenowie, a za zdjęcia odpowiada Janusz Kamiński, który już niejednokrotnie współpracował ze Spielbergiem. W obsadzie znalazły się gwiazdy hollywoodzkiego kina: Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, Alan Alda i Eve Hewson.

 

Tematem filmu jest pierwsza w historii wymiana szpiegów między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Sowieckim. Głównym bohaterem jest prawnik James Donovan (Tom Hanks), który podjął się karkołomnych negocjacji z przedstawicielami ZSRR w sprawie wymiany pilota Francisa Gary Powersa. Pilotowany przez Powersa samolot U2 został zestrzelony nad ZSRR w czasie lotu zwiadowczego w 1960 roku.

 

Zakończyły się już zdjęcia do filmu w Nowym Jorku, a obecnie trwają przygotowania do produkcji w Berlinie i Poczdamie (Studio Babelsberg). We Wrocławiu zostanie odtworzona część Berlina z przełomu lat 50. i 60. Dolnośląskie miasto po raz kolejny będzie wcielać się w rolę Berlina, zagrało go choćby filmach „Aimee & Jaguar” (1998), „Kobieta w Berlinie” (2008) czy „Phoenix” (2014). W dniu dzisiejszym rozpoczęła się budowa scenografii, zdjęcia mają ruszyć w drugiej połowie listopada. Ostatnia produkcja Stevena Spielberga w Polsce miała miejsce w Krakowie w 1993 r., gdy powstawała „Lista Schindlera”, nagrodzona następnie 7 Oscarami.

 

Wroclaw Film Commission od początku 2014 roku udzieliła pomocy, w różnej skali i zakresie, 28 projektom filmowym. Film Stevena Spielberga to niewątpliwie największy z tych projektów.

 

Źródło informacji: Film Commission Poland

22.10.2014