Stoisko "Polish Shorts" w Clermont-Ferrand

Podczas 32. Międzynarodowgo Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand we Francji Polska po raz kolejny promować będzie swoje najnowsze produkcje. Stoisko Polish Shorts, przygotowane jak co roku przez Krakowską Fundację Filmową, będzie jednym z kilkudziesięciu stoisk narodowych prezentujących kinematografie z całego świata.

 

W trakcie towarzyszących festiwalowi Targów ich uczestnicy będą mieli okazję uzyskać informacje o najnowszych polskich filmach krótkometrażowych i festiwalach filmowych odbywających się w Polsce, obejrzeć trailery, nawiązać nowe kontakty z polskimi producentami czy dowiedzieć się, jakie są możliwości koprodukcyjne.

 

Każdy odwiedzający otrzyma także wydaną specjalnie na tę okazję płytę DVD „Polish Shorts 2009”  – kontynuację ubiegłorocznej edycji. Na płycie znalazł się wybór krótkich fabuł, dokumentów i animacji wyprodukowanych w roku 2009, stanowiący zestawienie najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych polskich produkcji krótkometrażowych.

Obecni we Francji polscy producenci będą mieli także szansę wziąć udział w Europejskim Forum Koprodukcyjnym dla Filmów Krótkometrażowych Euro Connection, organizowanym po raz drugi przez francuską instytucję filmową Sauve qui peut le courtmétrage przy współpracy Le Marché du Film Court de ClermontFerrand, CNC i Media Desk France.

 

Krakowska Fundacja Filmowa, która jest polskim partnerem Forum, wybrała projekty Appetite Production i Domino Film, dając im szansę na zaprezentowanie swoich planów.

 

Autorzy polskich filmów krótkometrażowych prezentujący swoje dokonania przed licznym gronem ekspertów otrzymują szansę na znalezienie zagranicznego koproducenta lub możliwość zakupienia filmu do emisji przez znaczące stacje telewizyjne.

 

W Clermont-Ferrand można będzie także obejrzeć polskie filmy. Widzowie festiwalu zobaczą startującą w konkursie międzynarodowym krótką fabułę „Siemiany” w reż. Philipa Jamesa McGoldricka (koprodukcja polsko-belgijska). Natomiast w wideotece Targów można zobaczyć w specjalnym programie Polish Shorts kilkanaście polskich krótkometrażowych dokumentów, fabuł i animacji.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand potrwa do 6 lutego. Towarzyszące festiwalowi targi dla producentów i twórców zakończą się 5 lutego.

Więcej szczegółów na www.clermont-filmfest.com oraz www.polishshorts.pl.

 

Informacja prasowa

01.02.2010