„Story” na 69. Berlinale

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej krótkometrażowa animacja „Story” Joli Bańkowskiej weźmie udział w sekcji konkursowej Generation 14plus 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

„Story” w konkursie Generation 14plus

W sekcji konkursowej Generation 14plus biorą udział pełno- i krótkometrażowe filmy skierowane do młodej widowni.

Polska animacja „Story” Joli Bańkowskiej znalazła się wśród 16 produkcji, pokazywanych w programie filmów krótkometrażowych. Film został wyprodukowany przez Studio Munka i Letko.

Jak możemy przeczytać na stronie PolishAnimations.pl „«Story» to ironiczny ciąg kilkunastu scenek, opowiadających o przenikaniu się codzienności ze światem cyfrowym. Oglądany przez „story”, popularną dziś funkcję na większości mediów społecznościowych, przedstawia ludzi samotnych, zagubionych, a czasem już obojętnych na otaczającą ich rzeczywistość.”

„The Kite” realizowana w CeTA w konkursie Generation Kplus

W sekcji Generation Kplus zostanie pokazana także słowacko-czeska krótkometrażowa animacja „The Kite” Martina Smatany, częściowo zrealizowana w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. „The Kite” w reżyserii Martina Smatany to film dla dzieci, który podejmuje próbę uświadomienia małym widzom, że nikt z nas nie będzie żył wiecznie. Jednocześnie ma on dać do zrozumienia, że śmierć nie musi oznaczać końca podróży, jaką jest życie. Projekt realizowany był we Wrocławiu dzięki głównej nagrodzie jaką trzymał podczas pitchingu Animarkt w 2017 roku (główną nagrodą był wkład rzeczowy Centrum Technologii Audiowizualnych w wysokości 60 tys. zł).

Więcej: www.pisf.pl/aktualnosci/the-kite-zwyciezca-pierwszego-pitchingu-animarkt

Jerzy Moszkowicz w Jury 

W Jury konkursu Generation Kplus w tym roku filmy oceniać będzie Jerzy Moszkowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. 

Polskie filmy w sekcji Generation 14plus

W ubiegłym roku w konkursie w sekcji Generation 14plus polska animatorka Paulina Ziółkowska otrzymała wyróżnienie specjalne za film „Na zdrowie!”.

Polskie filmy pełnometrażowe i koprodukcje święciły w ubiegłym latach triumfy w programach sekcji Generation 14plus prezentujących filmy pełnometrażowe. Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film sekcji Generation 14plus przyznanej przez młodzieżowe jury oraz wyróżnienie profesjonalnego międzynarodowego jury tego konkursu otrzymał w 2013 roku film „Bejbi Blues” Katarzyny Rosłaniec. W 2017 roku polski reżyser Rafał Kapeliński zdobył nagrodę Kryształowego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu w sekcji Generation 14plus na Berlinale za „Butterfly Kisses”.

W sekcji Generation 14plus pokazywane były w przeszłości także m.in. filmy „Królewicz Olch” Kuby Czekaja i „Obietnica” Anny Kazejak.

W 2011 roku w ramach sekcji Generation Kplus Grand Prix Deutsche Kinderhilfswerk dla najlepszego pełnometrażowego filmu fabularnego otrzymał obraz „Jutro będzie lepiej” Doroty Kędzierzawskiej. W 2016 roku w konkursie Generation Kplus brał udział pełnometrażowy debiut fabularny Marty Minorowicz „Zud”.

69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 7-17 lutego.

Więcej: www.berlinale.de


14.01.2019