„Storyboard - ruch w sztuce filmowej”

W księgarniach jest już dostępna ksiązka „Storyboard ruch w sztuce filmowej” Marka Simona, wydana przez Wydawnictwo Wojciech Marzec.

Storyboard jest rodzajem komiksu obrazującego film kadr po kadrze – jednym z podstawowych narzędzi dla twórców reklam, które pozwala nakreślić klientom wygląd reklamy jeszcze przed jej realizacją. Wykorzystuje się go również w produkcji filmowej.

„Storyboard ruch w sztuce filmowej” to podręcznik dla filmowców, twórców reklam, rysowników i wszystkich zainteresowanych tajnikami powstania produkcji filmowych. Obok wielu praktycznych wskazówek dotyczących rysowania autor doradza jak zorganizować warsztat pracy, żeby otrzymywać dochodowe zlecenia i być konkurencyjnym na rynku. Książka zawiera porady dla pragnących rozpocząć przygodę w zawodzie. Autor publikacji dużą uwagę poświęca tworzeniu portfolio i CV, nawiązywaniu kontaktów w branży i prowadzeniu własnej firmy.

Autor książki jest związany z branżą filmową od 20 lat. Jego doświadczenie obejmuje reżyserowanie i produkcję filmów fabularnych i animowanych, nadzorowanie efektów wizualnych a także tworzenie storyboardów. Jest wykładowcą i współtwórcą komputerowych programów do tworzenia animacji. Regularnie publikuje artykuły w „Animation Magazine”, „Animation World Network” oraz w „Cinefex”, „Bizjournals” i „MovieMaker Magazine”.

– Cieszę się, że taka książka powstała i jest juz u nas dostępna. Stanowi ona bardzo dobry wstęp do sztuki storyboardu, nie tylko dla tych, którzy chcą się tym zagadnieniem zajmować zawodowo, ale także dla tych wszystkich, którzy po prostu chcą poznać kulisy poznawania filmu – rekomenduje książkę najbardziej znana polska autorka storyboardów i reżyserka Kasia Adamik.

– W ciągu kilkunastu lat pracy wielokrotnie wspomagałem się storyboardem. Zawsze było to ważne wsparcie, często absolutnie konieczne. Trochę żałuję, że kiedy sam zaczynałem karierę jako filmowiec, nie miałem do dyspozycji takich podręczników, jak „Storyboard ruch w sztuce filmowej”. Uniknąłbym wyważania wielu juz otwartych drzwi – dodaje Tomasz Bagiński, reżyser filmów animowanych „Katedra”, „Sztuka spadania” i „Kinematograf”.

Polski Instytut Sztuki Filmowej objął książkę swoim patronatem.

14.06.2010