Studio ENH po debiucie

Po raz pierwszy działało w tym roku we Wrocławiu Studio Nowe Horyzonty, przeznaczone dla młodych profesjonalistów z branży filmowej w Polsce. Jego zadaniem było zapoznanie młodych filmowców z funkcjonowaniem międzynarodowego rynku filmowego.

Głównym tematem w tym roku był pitching. Uczestnicy pracowali w grupach nad jego omówieniem i przygotowaniem.W trakcie 3-dniowych warsztatów uczestnicy brali też udział w sesjach poświęconych promocji kina na rynku międzynarodowym, sprzedaży filmów na świecie i tzw. networkingowi, czyli tworzeniu sieci kontaktów. Wszystkie sesje prowadzone były przez ekspertów z zagranicy.

Odbyły się także dwie sesje typu masterclass (spotkania z mistrzami) uznanych reżyserów reprezentujących różne wizje kina – amerykańskiego reżysera Jonathana Caouette („Tarnation”) i tureckiego mistrza Nuri Bilge Ceylana („Uzak”, „Klimaty”).

Program studia przygotowany został we współpracy z Sandy’m Liebersonem, ekspertem z branży, dyrektorem Film London i wieloletnim współpracownikiem Berlinale Talent Campus. Lieberson był też jednym z wykładowców i konsultantów podczas warsztatów. Inni wykładowcy to: producentka Julie Baines (Dan Films), agent sprzedaży Tine Klint (LevelK) i Rik Vermeulen, dyrektor wykonawczy MFF w Transylwanii.

W warsztatach wzięło udział 30 młodych profesjonalistów, przedstawicieli branży filmowej – reżyserów, producentów, operatorów, kompozytorów i scenarzystów, wśród nich Marek Lechki, Maria Sadowska, Adrian Konarski, Arkadiusz Wojnarowski i Piotr Niemyjski.

Organizatorzy są bardzo zadowoleni z debiutu i pierwszej edycji Studia. Planują kolejne edycje, najbliższą już za rok.

 

Warsztaty pozwoliły na zdobycie wiedzy potrzebnej do świadomego kierowania swoją karierą i dały nadzieję na przyszłe sukcesy polskich filmów na międzynarodowych festiwalach – podsumowują.

Uczestnicy też bardzo chwalili Studio w kuluarach.


– Napiszcie o tym koniecznie, to bardzo fajna inicjatywa
– mówił Arkadiusz Wojnarowski.

Z projektów, nad którymi pracowali uczestnicy w czasie warsztatów, wyłoniony został zwycięzca. To „Hungry” – przygodowa opowieść osadzona w średniowiecznej Polsce, zaprezentowany przez grupę w składzie: Kasia Klimkiewicz, Aleksandra Więcka, Jacek Rembiś i Piotr Niemyjski. Planowana jest produkcja filmu.

Współorganizatorem Studia był Media Desk Polska, a partnerami zostali Michael Ihlein i Gosia Dobrowolska, wspierający młodych twórców.

 

04.08.2010