Sukces "Czerwonego pająka" w Kairze

Współfinansowany przez PISF „Czerwony pająk” Marcina Koszałki, który już niedługo wchodzi do kin w całej Polsce, został zwycięzcą drugiej edycji Kairskiego Tygodnia Krytyków Filmowych.

Kolejna nagroda dla filmu Marcina Koszałki

Wieczorem 20 listopada 2015 odbyła się ceremonia zakończenia 37. Kairskiego Festiwalu Filmowego, na którym odbyło się również wręczenie nagród Tygodnia Krytyków – jednego z niezależnych programów festiwalu. „Czerwony pająk” w reżyserii Marcina Koszałki rywalizował w konkursie z jeszcze jednym filmem polskiego reżysera „Drogą do Rzymu” Tomasza Mielnika, oraz pięcioma innymi filmami: „Tuk Tuk” reż. Romay Saad, „Olmo and the Seagull” reż. Petra Costa i Lea Glob, „The Return” reż. Green Zeng, „Exotica, Erotica, Etc.” reż. Evangelia Kranioti, „Heavenly Nomad” reż. Mirlan Abdykalykov. Spośród wszystkich siedmiu filmów trzyosobowe jury w składzie: egipski reżyser Mohamed Khan, libański reżyser Mohamed Rouda i nigeryjski krytyk Shaibu Husseini, za najlepszy film wydarzenia uznało film Marcina Koszałki. Nagrodę odebrał przedstawiciel Ambasady Polski w Kairze Karol Leśniak.

Wyróżenienie w Egipcie jest kolejną zagraniczą nagrodą dla „Czerwonego pająka”. Niedawno film otrzymał również prestiżową nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arras we Francji. 

„Czerwony pająk”

Polsko-czesko-słowacka koprodukcja „Czerwony pająk” to fikcyjna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w komunistycznej Polsce, w Krakowie lat 60. Karol pochodzi z dobrego domu, jest uzdolnionym nastolatkiem, odnosi sukcesy w sporcie, jest lubiany przez kolegów, rodzice są z niego dumni. Wszystko zmienia się, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Dążenie do odkrycia prawdy o mordercy, stopniowo przemienia się w wyprawę do najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury. Film jest opowieścią o mechanizmach, jakie zachodzą, gdy rodzi się seryjny morderca.

Współautorem scenariusza, reżyserem i autorem zdjęć do „Czerwonego pająka” jest Marcin Koszałka, uznany twórca filmów dokumentalnych. Film jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym. W głównych rolach wystąpili Filip Pławiak i Adam Woronowicz. Obok nich w „Czerwonym pająku” grają m.in. Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Wojciech Zieliński, Przemysław Bluszcz i Piotr Głowacki. Producentem filmu jest firma MD4 Mental Disorder 4. Koproducentami filmu są Fog’n’DesireFilms (Czechy), SokolKollar (Słowacja), Orange Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Zentropa Int Poland. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie oraz fundusze filmowe z Czech i Słowacji.

Polska premiera kinowa 27 listopada

Światowa premiera filmu „Czerwony pająk” odbyła się podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, gdzie film był pokazywany w ramach Konkursu Głównego. Film wejdzie na ekrany polskich kin 27 listopada 2015. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Polskie kino w Kairze

Warto jeszcze wspomnieć, że podczas drugiej edycji Kairskiego Tygodnia Krytyków Filmowych, został zorganizowany również przegląd filmów polskich, w które kairską widownie wprowadzał gość specjalny przeglądu, krytyk Łukasz Maciejewski, autor wydanej ostatnio książki „Aktorki. Portrety”. Kinomani mogli zobaczyć 5 filmów: „Kanał” i „Ziemię obiecaną” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauze i „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland.

Przegląd został zorganizowany przy współpracy z Ambasadą Polski w Kairze i Stowarzyszeniem Biznesmenów Egipsko-Polskich, a jego pomysłodawcą i organizatorem był współpracujący od dwóch lat z Tygodniem Krytyków Tomasz Kania.

Oficjalny profil filmu „Czerwony pająk” na FB: www.facebook.com/TheRedSpiderFilm.

Informacja prasowa

23.11.2015