Sukcesy polskich filmów na 67. Berlinale. Spotkanie z twórcami

21 lutego w warszawskim kinie Kultura odbyło się spotkanie prasowe z twórcami, którzy prezentowali swoje filmy podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Organizatorem spotkania był Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Z dziennikarzami spotkali się m.in. Agnieszka Holland, reżyserka, laureatka Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrody im. Alfreda Bauera za „Pokot” i producentka filmu Irena Strzałkowska (Studio Filmowe TOR), laureat Kryształowego Niedźwiedzia za „Butterfly Kisses” reżyser Rafał Kapeliński, oraz polski koproducent i dystrybutor filmu Jacek Szumlas, reżyser filmu „Królewicz Olch” Kuba Czekaj oraz kierowniczki produkcji filmu Magdalena Kamińska i Agata Szymańska (produkcja Studio Munka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich), reżyser filmu „Zwierzęta” Greg Zgliński i koproducent Łukasz Dzięcioł (Opus Film), aktorka Zofia Wichłacz wyróżniona tytułem „Shooting Star 2017”, aktor Jakub Gierszał, który znalazł się na liście Variety „Ten Europeans to Watch”, Violetta Kamińska (Message Film), producentka filmu „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”, Michalina Musielak, reżyserka krótkiego metrażu „Miss Holocaust”, Wojciech Markowski, Ola Knychalska producenci wideo-eseju dokumentalnego „Rudzienko” oraz Ewa Puszczyńska, koproducentka filmu „Zakładnicy”.

Święto polskiego kina

„Tegoroczne Berlinale było wielkim sukcesem polskiej kinematografii. Trzeci rok z rzędu polski film zdobył nagrodę w Konkursie Głównym. W głównych sekcjach prezentowanych było 9 produkcji – zrealizowanych przez polskiego reżysera lub wspartych przez polskich producentów. Polscy twórcy mają dużo do powiedzenia, czego efektem jest m.in. Srebrny Niedźwiedź – Nagroda im. Alfreda Bauera dla Agnieszki Holland” – podkreślała Magdalena Sroka, dyrektor PISF.

W Konkursie Głównym został zaprezentowany „Pokot” Agnieszki Holland, który zdobył Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrodę im. Alfreda Bauera – dla filmu, który wyznacza nowe perspektywy w sztuce filmowej. Kryształowego Niedźwiedzia w konkursie Generation 14plus otrzymał film „Butterfly Kisses” polskiego reżysera Rafała Kapelińskiego. W tej samej sekcji widzowie zobaczyli film „Królewicz Olch” w reżyserii Kuby Czekaja. Młody twórca został wyróżniony Baumi Script Development Award – nagrodą za scenariusz filmu fabularnego „Sorry Polsko”. Do sekcji konkursowej Berlinale Shorts zakwalifikował się film „Miss Holocaust” w reżyserii Michaliny Musielak, a do sekcji Forum „Zwierzęta” nowa produkcja reżysera „Wymyku” Grega Zglińskiego. W programie sekcji Forum Expanded znalazły się filmy „Serce miłości” Łukasza Rondudy oraz „Rudzienko” Sharon Lockhart. Podczas 67. Berlinale, w ramach obchodów 30-lecia Europejskiej Akademii Filmowej, odbyła się światowa premiera filmu dokumentalnego „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow” o ukraińskim reżyserze Olegu Sencowie, który został skazany na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Twórcy o Berlinale: polskie kino cenione na świecie

Podczas spotkania twórcy opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu na 67. Berlinale.

Agnieszka Holland: „Atmosfera wokół polskiego kina jest pozytywna. Jest ono coraz bardziej cenione na świecie już od paru lat. Sukces jednych twórców zwraca uwagę na filmy drugich (…). Jako filmowiec polski jestem dumna z tych osiągnięć do tego stopnia, że na konferencji prasowej po odebraniu nagrody głównie opowiadałam o tym, jak działa Polski Instytut Sztuki Filmowej i jak efektywny jest system finansowania kina w Polsce”.

Polskie kino jest na fali

O swoim spojrzeniu na nowe polskie kino opowiedział nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem reżyser Rafał Kapeliński, mieszkający od 25 lat w Wielkiej Brytanii. „Oglądam najnowsze polskie produkcje i uważam, że są one coraz bardziej ciekawe formalnie i myślowo. Podejmują w sposób współczesny i czytelny uniwersalne problemy. Zgadzam się z tym, że polskie kino jest na fali” – mówił reżyser debiutanckiego „Butterfly Kisses”.

„Polskie debiuty są zauważane na bardzo ważnych międzynarodowych imprezach, jest coraz więcej dochodzącego do głosu młodego pokolenia. Poza przedziałem wiekowym niewiele nas łączy, bo każdy z nas ma inne podejście do kina, co jest świetne, bo potrafimy się komunikować na różny sposób” – mówił młody twórca Kuba Czekaj, nagrodzony podczas Berlinale Baumi Script Development Award.

O roli jaką odgrywa program „European Shooting Stars” opowiedzieli aktorzy: Zofia Wichłacz (Shooting Star 2017) oraz Jakub Gierszał (Shooting Star 2012).

„O wiele ważniejsze od wręczenia nagrody jest spotkanie z reżyserami obsady z różnych krajów czy z agentami. Dzięki temu jako aktorzy mamy dużo większe możliwości wzięcia udziału w światowych produkcjach filmowych” – mówiła Zofia Wichłacz.

Jakub Gierszał podkreślał, że European Shooting Star to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów z międzynarodową branżą filmową. „Taki program tylko może pomóc (…). Dzięki niemu poszerza się świadomość międzynarodowych reżyserów castingu. Bez tego nie mógłbym pracować za granicą. Pojawia się świadomość tego, że istniejemy, pracujemy. To otwiera nam duże możliwości” – mówił aktor, który znalazł się przed Berlinale na prestiżowej liście magazynu Variety 10 europejskich talentów, których karierę należy śledzić – „10 Europeans to Watch 2017”.

Międzynarodowa współpraca branżowa

Dyrektor PISF Magdalena Sroka opowiedziała o tym, jak polskie kino zaistniało podczas Berlinale również na targach European Film Market – jednej z najważniejszych filmowych imprez branżowych na świecie, w czasie której twórcy mogą znaleźć m.in. koproducentów czy agentów sprzedaży dla swoich projektów filmowych.

„Po raz kolejny na Berlinale promowaliśmy polskie kino na specjalnym stoisku narodowym współtworzonym przez PISF, ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Polish Film Promotion, w partnerstwie z m.in. Telewizją Polską SA, Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji, Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych, Film Commission Poland i polskimi Regionalnymi Komisjami Filmowymi” – podkreślała dyrektor PISF.

„Dzięki pokazom na targach European Film Market »Wołyń« w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pozyskał międzynarodowego agenta sprzedaży – VMI Worldwide z Los Angeles” – poinformowała dyrektor PISF. Na European Film Market były prezentowane również takie nowe polskie produkcje jak m.in. „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, „Maria Skłodowska-Curie”, „Powidoki” czy „Plac zabaw”.

Międzynarodowe koprodukcje mniejszościowe z polskim udziałem współfinansowane przez PISF na 67. Berlinale

W 2016 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej uruchomił nową oddzielną ścieżkę dla międzynarodowych koprodukcji mniejszościowych z polskim udziałem. Program cieszył się dużym zainteresowaniem. Producenci złożyli w sumie 44 wnioski, z których 15 uzyskało dofinansowanie PISF. Trzy z nich zostały pokazane na tegorocznym Berlinale: w sekcji Forum szwajcarsko-austriacko-polska koprodukcja fabularna „Zwierzęta” Grega Zglińskiego, w sekcji Berlinale Special estońsko-polski film dokumentalny „Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow” w reżyserii Askolda Kurova i w sekcji Panorama gruzińsko-rosyjsko-polska koprodukcja fabularna „Zakładnicy”, której polską producentką była Ewa Puszczyńska.

Nowe projekty dofinansowane z Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego

Podczas 67. Berlinale odbyła się również sesja Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego, do którego w zeszłym roku dołączył nowy partner – Federalny Fundusz Filmowy (FFA). „Do tej pory Niemcy współpracowały na poziomie federalnym tylko z Francją, Polska jest drugim partnerem” – podkreśliła Magdalena Sroka. Na spotkaniu dofinansowano 3 z 7 projektów: drugi film fabularny Adriana Panka „Wilkołak” (100 tys. euro), niemiecko-polską koprodukcję Roberta Schwentke „Der Hauptmann” (100 tys. euro) a także rozwój projektu „The War Has Ended” w reżyserii Hagar Ben-Asher (40 tys. euro)

Młodzi filmowcy na Berlinale Talents

„W tym roku aż 11 młodych polskich filmowców zakwalifikowało się do udziału w warsztatach filmowych Berlinale Talents” – przypomniała Magdalena Sroka. W programie Berlinale Talents udział wzięli: reżyserzy – Kasia Adamik, Agnieszka Elbanowska, Agnieszka Zwiefka, Filip Jacobson, Julia Popławska, Justyna Tafel, realizatorka dźwięku Katarzyna Szczerba, montażyści Katarzyna Boniecka i Tomasz Ciesielski, scenografka Daria Wiktoria Kopiec oraz producentka Anna Gawlita.

Podziękowania dla twórców za udane 67. Berlinale

„Polskie kino jest w znakomitej formie – już nie tylko europejskiej, ale i światowej. Podziękowania należą się przede wszystkim polskim twórcom i producentom, którzy coraz częściej i bardziej skutecznie podbijają międzynarodowe rynki” – podkreśliła Magdalena Sroka, gratulując polskim filmowcom sukcesów na 67. Berlinale.

Marta Sikorska, Paulina Bez, Magda Wylężałek

21.02.2017