„Superjednostka” finalistą nagrody Cinema Eye Honors

17 września ogłoszono listę dziesięciu filmów walczących o nagrodę Cinema Eye Honors w kategorii Outstanding Achievement in Nonfiction Short Filmmaking. Wśród nich znalazł się film Teresy Czepiec „Superjednostka”.

Nominacje podczas festiwalu CPH:DOX

Dziesięciu finalistów, wśród których znalazła się „Superjednostka” Teresy Czepiec, ogłoszono podczas otwarcia Festiwalu Filmowego Camden. Natomiast na festiwalu CPH:DOX z tej listy przedstawionych zostanie pięć filmów, które uzyskają nominację do nagrody Cinema Eye Honors. Wręczenie nagród odbędzie się 13 stycznia w Nowym Jorku.

„Superjednostka”

Katowicka Superjednostka to jeden z największych budynków mieszkalnych w Polsce. Zaprojektowany został jako „maszyna do mieszkania”. Kamera przemieszcza się po labiryncie schodów i korytarzy, zagląda do niektórych mieszkań i rejestruje toczące się we wnętrzu życie. „Superjednostka ma 762 drzwi do mieszkań. My uchylamy tylko niektóre na chwilę, gościmy tam przez moment i wychodzimy” – mówi autorka filmu. Producentem filmu jest Wajda Studio.

Cinema Eye Honors

Nagrody Cinema Eye Honors przynawane są najlepszym filmom dokumentalnym od 2008 roku. Aby film mógł zostać nominowany do nagrody musi być pokazywany na którymś z poniższych festiwali filmowych: Sundance, Berlin, True/False, SXSW, Full Frame, Tribeca, Hot Docs, Cannes, Silverdocs, Los Angeles, Toronto, Sheffield oraz IDFA. Kandydatów do nagród Cinema Eye Honors wybierają przedstawiciele dużych festiwali filmów dokumentalnych, a zwycięzców każdego roku wybiera ok. 200 przedstawicieli branży dokumentalnej zaproszonych do głosowania przez Cinema Eye. Warto wspomnieć, że w 2013 nagrodę Spotlight otrzymał film „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia. Kategoria ta jest przez organizatorów Cinema Eye Honors przeznaczona dla wspaniałych filmów, które potrzebują szerszego zaistnienia i trafienia do szerokiej publiczności. W tej samej kategorii podczas kolejnej edycji nagrody nominowano film „Fuck For Forest” Michała Marczaka. W zeszłym roku wśród pięciu nominowanych tytułów w kategorii filmów krótkometrażowych znalazła się nominowana do Oscara „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz.

Więcej informacji: www.cinemaeyehonors.com.

Źródło: polishshorts.pl.

28.09.2015