"Superjednostka" nagrodzona w Rumunii

„Superjednostka” w reżyserii Teresy Czepiec została nagrodzona za najlepsze zdjęcia na 22. Astra Film Festival.

Nagroda w Rumunii

Nagrodę operatorowi Pawłowi Dyllusowi przyznano 10 października. Jury, w którego składzie znaleźli się między innymi: Roberto Cueto (członek komisji selekcyjnej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian), Christine Dollhofer (dyrektor artystyczna austriackiego Crossing Europe FF), René Wolf (programmer holenderskiego EYE Film Institute) i Cristi Puiu (przedstawiciel rumuńskiej nowej fali, reżyser m.in. „Śmierci pana Lazarescu”), w uzasadnieniu werdyktu oświadczyło, że przyznaje nagrodę „Superjednostce”:

Za uczynienie wielopiętrowego budynku mieszkalnego bohaterem filmu i metaforą społeczeństwa. Film ma silny wizualny styl i jest konsekwentny w budowaniu atmosfery dźwiękiem i obrazem oraz użytych nowoczesnych technikach filmowych.

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera jako „maszyna do mieszkania”.  Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co trzecie piętro, więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się lub nie spełniają ich pragnienia. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. W filmie zostaje otwartych kilka z nich.

Astra Film Festival, po raz pierwszy zorganizowany w 1993 roku w Sibiu i poświęcony kinu dokumentalnemu to najstarszy międzynarodowy festiwal filmowy w Rumunii.

„Superjednostka”

jest produkcją Wajda Studio w reżyserii Teresy Czepiec, która znalazła się na krótkiej liście 10 filmów rywalizujących o przyznawaną po raz 9 „nagrodę nagród” Cinema Eye Honors. Finałowa lista 5 filmów zostanie ogłoszona 11 listopada podczas CPH: DOX w Kopenhadze. Film został zaprezentowany do tej pory na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie. Otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „It’s All True” w Brazylii. Zwycięzcy festiwalu automatycznie trafią na listę filmów, z których wybierane będą produkcje nominowane do Oscarów w kategorii Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego. „Superjednostka” miała swoją amerykańską premierę na Brooklyn Film Festival 30 maja 2015 roku, a w czerwcu została wyróżniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Huesce w Hiszpanii.

Na podstawie informacji prasowej

13.10.2015