„Sweat” wygrał festiwal filmowy w Chicago

Współfinansowany przez PISF film „Sweat” zdobył główną nagrodę jury (Gold Hugo) 56. Chicago International Film Festival. Obraz Magnusa von Horna wyróżniono także za scenografię (dla Jagny Dobesz). Z kolei nagroda za najlepszy scenariusz (Silver Hugo) trafiła do grecko-polskiego filmu „Niepamięć” w reżyserii Christosa Nikou, a „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy zwyciężył w kategorii krótkometrażowych dokumentów. 

„Sweat” znalazł się wcześniej w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, a także uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects w Toronto. Film Magnusa von Horna „Sweat” otworzy też 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu, a także powalczy w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film to trzy dni z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości.

Obsada i twórcy filmu

W filmie występuje debiutująca w roli głównej Magdalena Koleśnik, której partnerują: Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna i Zbigniew Zamachowski. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek, za montaż Agnieszka Glińska, za dźwięk Michał Robaczewski, za muzykę Piotr Kurek, za scenografię Jagna Dobesz, za kostiumy Małgorzata Fudala, za charakteryzację Agnieszka Sasim, a kierownikiem produkcji Anna Pachnicka. Producentem „Sweat” jest Mariusz Włodarski z firmy Lava Films, który powstał w koprodukcji z Zentropa Sweden i Film i Väst, Canal+, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Opus Film, DI Factory. Producentem wspierającym jest Sophie Erbs i Tom Dercourt z Cinema Defacto.

„Niepamięć”

Film debiutującego reżysera Christosa Nikou – „Niepamięć” („Apples”) to grecko-polska koprodukcja, która była prezentowana w sekcji Orizzonti na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W Toronto obraz uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects, a także znalazł się w programie 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Nieprzewidywalna, rozprzestrzeniająca się pandemia powoduje u ludzi nagłą amnezję. Mężczyzna zostaje objęty programem leczenia, który ma pomóc mu zbudować nowe życie. Jego terapia polegać ma na wykonywaniu codziennych czynności przepisanych przez lekarzy na kasecie magnetofonowej i uchwycenie tych nowych wspomnień za pomocą polaroidu. Jak wybiórcza jest nasza pamięć? Pamiętamy to, czego doświadczamy, czy co wybraliśmy, by pamiętać? Możemy zapomnieć to, co nas zraniło? Czy finalnie jesteśmy tylko sumą tego, czego nie pamiętamy? Film to alegoryczna i zabawna historia, jako próba odpowiedzi na pytanie, jak działa nasza pamięć i jak wpływa na zachowanie ludzkie.

Obsada i twórcy filmu

W główną rolę wcielił się Aris Servetalis, któremu partnerują Sofia Georgobasili, Anna Kalaitzidou i Argiris Bakirtzis. Autorem zdjęć jest Bartosz Świniarski, za montaż odpowiada George Zafiris, za muzykę The Boy, za dźwięk Leandros Ntounis i Kostas Koutelidakis, za scenografię Efi Birba, za kostiumy Dimitra Likaoura, za charakteryzację Kiriaki Melidou. Producentami filmu są Iraklis Mavroidis, Angelo Venetis, Aris Dayios, Nikos Smpiliris z greckiej firmy Boo Productions oraz Mariusz Włodarski z Lava Films. Polskim koproducentem jest firma DI Factory.

„We Have One Heart”

Obraz w reżyserii Katarzyny Warzechy, która jest również autorką scenariusza, oprócz zwycięstwa na festiwalu w Chicago, zdobył także Nagrodę Publiczności 13th Central and Eastern European Film Festival CinEast w Luksemburgu.

Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

O reżyserce i twórcach filmu

Katarzyna Warzecha to absolwentka reżyserii w Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Wajda School w Warszawie. Jej dyplomowy film „Jest naprawdę ekstra” był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobywając szereg nagród. Jako asystentka reżysera pracowała m.in. z Filipem Bajonem czy Marcinem Wroną. Autorem zdjęć do „We Have One Heart” jest Grzegorz Hartfiel, za montaż odpowiadał Piotr Kremky, za muzykę Adam Witkowski, za dźwięk Jakub Jerszyński. Producentami filmu są Silver Frame i Studio Munka, a koproducentem Zachodniopomorski Fundusz Filmowy.

26.10.2020