"Świat według Krzysztofa Kieślowskiego"

Muzeum Kinematografii w Łodzi wspólnie z Wydawnictwem Skorpion, Zespołem Filmowym Tor oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotowało, w związku z 70. rocznicą urodzin i 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, cykl przedsięwzięć poświęconych reżyserowi pod nazwą „Świat według  Krzysztofa Kieślowskiego”.


14 marca w Muzeum Kinematografii w Łodzi nastąpi otwarcie wystawy „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego”. Oprócz części biograficznej dotyczącej życia i kariery artystycznej reżysera, zaprezentowane zostaną materiały związane z „Dekalogiem”: fotosy, werki, materiały archiwalne. Przewodnikiem po wystawie będą wypowiedzi twórców filmu: Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Piesiewicza, aktorów oraz  pozostałych współpracowników reżysera.

 

Muzeum pokaże również wyjątkową kolekcję programów filmowych, plakatów, katalogów, publikacji poświęconych cyklowi oraz wydań filmowych na DVD z całego świata. W zbiorach znajdują się także plakaty, autorskie egzemplarze scenariuszy i scenopisów do poszczególnych odcinków. Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja licznych nagród, wyróżnień, dyplomów, które cykl otrzymał na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.

 

Wystawie będzie towarzyszyć retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego, która potrwa od 8 do 17 marca w muzealnym kinie Kinematograf.

 

Wystawę w Łodzi będzie można oglądać do końca maja. Następnie zostanie ona pokazana podczas 36. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Muzeum Miasta Gdyni. Podczas festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny „Kieślowski i jego uczniowie” z udziałem uczniów i współpracowników reżysera oraz aktorów występujących w jego filmach.

 

Oprócz wystawy i dyskusji, w Gdyni odbędzie się promocja wznowionej publikacji Stanisława Zawiślińskiego  „Kieślowski. Ważne, żeby iść”. Autor publikacji za cykl książek o Krzysztofie Kieślowskim został w 2008 roku laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Podczas Festiwalu ukaże się  także obszerny, polsko-angielski katalog muzealny „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego”, który oprócz dużej części poświęconej „Dekalogowi” będzie zawierał wypowiedzi twórców, aktorów, którzy niekiedy swój udział w „Dekalogu” uważają za przełomowy dla swoich karier artystycznych.

 

Patronat honorowy nad całym cyklem wydarzeń objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.

 

Strona internetowa Muzeum: www.kinomuzeum.pl.

10.03.2011