Światłoczuła trasa z filmem "Casa Blanca"

W dniach 24-27 listopada projekt Polska Światłoczuła pokaże w 5 polskich miejscowościach film dokumentalny „Casa Blanca” w reżyserii Aleksandry Maciuszek. Projekt Polska Światłoczuła oraz film współfinansowane są przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

6 lat Polski Światłoczułej

Projekt Polska Światłoczuła istnieje już od 6 lat. „Odkrywamy i lokalizujemy miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem. Pragniemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, dlatego odbywają się one w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach operowych, domach kultury. W każdej trasie towarzyszy nam twórca filmu: reżyser, operator, aktor lub producent. Po projekcji każdorazowo zapraszamy na spotkanie z gościem” – podkreślają twórcy przedsięwzięcia: Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhardt.

„Casa Blanca” na Mazurach

24 listopada Polska Światłoczuła zawita do Spychowa, następnie odwiedzi Ruciane-Nidę, Ryn, Dubliny i Kętrzyn. Rozmawiamy z reżyserką filmu dokumentalnego „Casa Blanca” Aleksandrą Maciuszek.

PISF: Co sprawiło, że zdecydowałaś się wyruszyć w trasę z Polską Światłoczułą?

Zgadzam się z misją projektu Polska Światłoczuła. Nie miałam wcześniej okazji, aby szerzej pokazywać „Casa Blancę” przed polską publicznością. Ten film był obecny na wielu festiwalach, mieliśmy też pokazy np. w Warszawie, w Krakowie, natomiast nie był szerzej prezentowany m.in. w małych miejscowościach. Ja przede wszystkim bardzo jestem ciekawa spotkań z publicznością i tego, jak ten film zostanie odebrany, co może to spotkanie ludziom dać. Z czystej ciekawości chciałabym skonfrontować moją pracę z widzem, którego nie znam. Druga rzecz to tematyka tego filmu. „Casa Blanca” dotyka trochę kwestii inności, niepełnosprawności, ludzi do których zazwyczaj nie mamy dostępu. Myślę, że warto pokazywać film ludziom, którzy zazwyczaj nie mają do czynienia z taką problematyką. Ten wyjazd to także przygoda.

Twój film rozgrywa się w dosyć egzotycznych rejonach, jak trafiłaś na swoich bohaterów?

Film dzieje się na Kubie. Dla mnie te rejony nie były takie egzotyczne, ponieważ kilka lat na Kubie mieszkałam. Studiowałam tam w szkole filmowej, natomiast ten film realizowałam już po jej ukończeniu, choć początkowo miał być moją pracą dyplomową. Po powrocie do Polski film dostał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej, Studio Munka, więc produkcja jest polska. Natomiast moja ekipa była kubańska. Moich bohaterów poznałam na III roku studiów. Chodziłam po różnych miejscach w Hawanie i jeździłam po okolicznych miejscowościach, które z jakiegoś powodu mnie intrygowały. I tak trafiłam do Casa Blanki, która tak naprawdę jest dzielnicą Hawany, ale oddzieloną od reszty miasta Zatoką Hawańską. Choć pozornie blisko miasta, to dzielnica ta ma specyficzną, portową atmosferę, a w zasadzie jest to opuszczone miasteczko. Senna atmosfera poza czasem łączy się tam z kulturą rybaków, z rzemiosłem – bardzo lubiłam tam przyjeżdżać.

Pewnego razu zobaczyłam Nelsę i Vladimira idących za rękę i był to tak mocny obraz, tak filmowy i intrygujący, że po prostu poprosiłam kogoś, aby mnie im przedstawił. I tak powoli zaczęliśmy poznawać się lepiej. Uznałam, że to jest niesłychana historia i trzeba spróbować ją jakoś uchwycić. Dla nas też było bardzo ważne, aby nie był to film o niepełnosprawności. Nie jesteśmy ani pracownikami społecznymi, ani lekarzami czy psychoterapeutami. Z poziomu narracyjnego ważne dla nas było, żeby to właśnie bohaterowie prowadzili akcję, żeby nie opowiadali o nich np. sąsiedzi czy jacyś eksperci. Pomysł był taki, żeby pokazywać rzeczy dla nich ważne z ich perspektywy. Spróbujmy pokazać, jak to jest być Vladimirem, jak to jest być Nelsą – bez uprzedzeń.  

To bardzo poetycki film, utrzymany blisko bohaterów. Jak udało się taką bliskość osiągnąć?

Od czasu, kiedy poznałam moich bohaterów do momentu aż zaczęliśmy kręcić minęło półtora roku. Był to czas zbliżania się do bohaterów i zdobywania ich zaufania. Z drugiej strony to też moment wielu prób, jak uzyskać taką bliskość, którą potem zobaczymy na ekranie – np. gdzie postawić kamerę, rzeczy nawet bardzo techniczne. Zdjęcia do filmu trwały 4 miesiące z przerwami. Cały ten czas mieszkaliśmy w Casa Blance. Pracujemy we trójkę – autor zdjęć, dźwięk i ja. Pewne sytuacje nagrywaliśmy kilkukrotnie i ostatecznie do filmu weszła ta najlepsza. Ten film realizowaliśmy w małej społeczności i wspaniale będzie go pokazać ludziom z innych małych miejscowości z innego krańca świata.

Pokazywałaś swój film w kilkunastu miejscach na świecie, jak jest on odbierany?

Dwie nagrody, z których cieszę się najbardziej to nagroda na Krakowskim Festiwalu Filmowym, bo jestem z Krakowa i to festiwal, na którym się wychowałam, a z drugiej strony festiwal w Hawanie, bo film jest gdzieś tam zamknięciem mojego pobytu tam. Trochę się różni odbiór tego filmu w zależności od szerokości geograficznej, zwłaszcza jeśli chodzi o elementy komiczne. Ten film miejscami jest śmieszny i on ma być śmieszny. Nasz bohater ma zespół Downa, natomiast jest takim trochę miejscowym klaunem. Jest osobą, która rozbawia miasteczko, też czasem w taki ostry sposób. Ludzie go atakują, śmieją się z niego, a on im odpowiada jeszcze mocniej. Widząc takie sceny w filmie ludzie na Karaibach czy w krajach Ameryki Łacińskiej się śmieją. We Francji nie śmieją się w ogóle. Zaskakująco dobre było też przyjęcie filmu na festiwalach w Stanach Zjednoczonych, gdzie dostaliśmy dwie nagrody.

„Casa Blancę” zrealizowałaś 3 lata temu, nad czym obecnie pracujesz?

Dostaliśmy dofinansowanie na nowy film dokumentalny. To będzie wieloletni projekt, który będziemy kręcić też na Kubie. Tym razem będzie to film o tym kraju, o czasie, historii i zmianach, bo zdjęcia planujemy realizować najprawdopodobniej przez 7 lat. Oprócz tego kończę pisać scenariusz filmu fabularnego.

Więcej informacji: www.polskaswiatloczula.pl.

Z Aleksandrą Maciuszek rozmawiała Marta Sikorska.

24.11.2017