Światłoczuła trasa z filmem "Ida"

15 listopada 2013 rusza kolejna trasa współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej projektu „Polska Światłoczuła”. Tym razem widzowie obejrzą nagradzany na festiwalach film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Trasa filmu

  • 15 XI Zabłocie, g. 18:00
  • 16 XI Dołhobyczów, g. 18:00 (Gminny Ośrodek Kultury, ul. Spółdzielcza 8)
  • 17 XI Sanok, g. 17:30
  • 18 XI Miasteczko Śląskie, g. 18:00
  • 19 XI Chybie, g. 17:30 (Gminny Ośrodek Kultury, ul. Cieszyńska 2)
  • 20 XI Jaworzno, g. 18:00
  • 21 XI Wschowa, g. 18:30
  • 22 XI Żnin, g. 18:00
  • 23 XI Drobin, g. 17:30 (Urząd Miasta i Gminy Drobin)

„Ida”

 

Młoda zakonnica odkrywa, że jest Żydówką, którą w dzieciństwie ochrzczono, aby ją ocalić z Holocaustu. Wraz ze swoją jedyną żyjącą krewną, komunistką odsuniętą od władzy, jedzie do rodzinnej miejscowości. To podróż w poszukiwaniu tożsamości, miłości i wybaczenia. Choć filmowa historia rozgrywa się w roku 1961, nie jest to film rozliczeniowy. Reżysera nie interesuje kino historyczne, lecz opowieść o człowieku.

Nowy film Pawła Pawlikowskiego

 

„Ida” jest najnowszym filmem Pawła Pawlikowskiego. To pierwszy obraz reżysera zrealizowany w całości w Polsce, którego scenariusz został wyróżniony MEDIA European Talent Prize. Autorami zdjęć do filmu są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. W role głównych bohaterek wcieliły się: debiutująca na ekranie Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza. W filmie partnerują im m.in. Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig, Jerzy Trela i Adam Szyszkowski.

Polsko-duńska koprodukcja ze wsparciem PISF

 

„Ida” jest polsko-duńską koprodukcją, które została zrealizowana przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Duński Instytut Filmowy oraz Łódzki Fundusz Filmowy.

Spotkania z twórcami

Po projekcjach filmu w ramach trasy „Polski Światłoczułej” z widzami spotkają się twórcy filmu: montażysta Jarosław Kamiński (Zabłocie, Dołhobyczów, Sanok, Miasteczko Śląskie), autorzy scenografii Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński, odtwórczyni jednej z głównych ról Agata Kulesza (Wschowa, Żnin, Drobin).

 

Więcej informacji o projekcje na stronie: www.polskaswiatloczula.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora opracowała Paulina Bez

12.11.2013