Światowa premiera filmu "Książę i dybuk" na 74. MFF w Wenecji

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zostanie pokazany w sekcji Venice Classics Documentary on Cinema na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Pokaz filmu na festiwalu będzie jego światową premierą. 

Film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego na festiwalu w Wenecji 

Film dokumentalny „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego na festiwalu w Wenecji zostanie zaprezentowany w ramach sekcji Venice Classics Documentary on Cinema, w której oprócz filmów zrekonstruowanych cyfrowo są również pokazywane filmy dokumentalne na temat historii kina. Pokaz filmu na festiwalu będzie  jego światową premierą. 

„Książę i dybuk” powalczy o nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego o kinie i sztuce. Nagrody w  sekcji Venice Classics przyzna Jury złożone ze Studentów Historii Kina  pod przewodnictwem reżysera i scenarzysty Giuseppe Piccioniego.

Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego

Film „Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka” a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

Polsko-niemiecka koprodukcja ze wsparciem PISF

Reżyserami i autorami scenariusza są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, autorzy m.in. nagradzanego w Polsce i za granicą filmu dokumentalnego „Efekt domina”. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski.

Film powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej. Wyprodukowały go: krakowska firma Film Art Production (Małgorzata Zacharko) wraz dwoma berlińskimi partnerami: Kundschafter Filmproduktion (Matthias Miegel) i zero one film (Ann Carolin Renninger). Do koprodukcji dołączyły: TVP Kultura, Rundfunk Berlin Brandenburg, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Chimney Poland oraz Instytut Adama Mickiewicza. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin Brandenburg, Polsko-Niemiecki Fundusz Filmowy oraz europejski fundusz Eurimages. 

Projekt został też wsparty przez Nipkow Programm, 18. Bremer Dokumentarfilm Förderpreis, DEFA Stiftung, brał udział w warsztatach ArchiDoc, prezentowany był na Pitching du Réel – Visions du Réel, IDFA Forum 2015, MIA Market Rome 2016 oraz na Docs to go! w ramach DOC LAB POLAND 2017 w Krakowie.

Widzowie polskich kin będą mogli zobaczyć „Księcia i dybuka” jesienią 2018 roku.

74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 9 września 2017.

Na podstawie informacji prasowej producenta 

27.07.2017