Światowa premiera filmu o Olegu Sencowie w Berlinie

Na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie odbyła się światowa premiera estońsko-polskiego filmu dokumentalnego „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow” w reżyserii Askolda Kurova. Film opowiada historię ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną.

Premiera współorganizowana przez EFA

Światowa premiera filmu miała miejsce 11 lutego, w ramach obchodów 30-lecia Europejskiej Akademii Filmowej. Film pokazano w sekcji Berlinale Special. Motto, które przyświeca EFA z okazji rocznicy brzmi „Solidarność zamiast kwiatów”.

Fot. materiały prasowe

Na wezwanie Dariusza Jabłońskiego, polskiego koproducenta filmu, ponad 650 widzów podczas premiery podniosło żółte kartki z napisem „Free Oleg Sentsov” (Uwolnić Olega Sencowa), domagając się uwolnienia ukraińskiego reżysera.

Po pokazie filmu, emocjonalnie przyjętego przez publiczność, odbyła się dyskusja z udziałem: prezeski EFA, Agnieszki Holland, Natalii Kapłan – kuzynki Olega Sencowa, która niestrudzenie stara się o jego uwolnienie, jego adwokata Dmitrija Dinze i reżysera filmu Askolda Kurowa.

Przyjęcie mediów

O premierze informowały międzynarodowe media, w prasie ukazały się recenzje filmu. Variety napisało: „Ten film zostawia cię drżącego z zimna”. W podsumowaniu recenzent dodał: „Chciałbym, by Trump usiadł i obejrzał »Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sentsov«”.

O filmie

„Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow”. Fot. Marx Film

Producentami filmu są Max Tuula (Marx Film), Maria Gavrilova, oraz Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska (Message Film) oraz Czeska Telewizja. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Montażu wielogodzinnego materiału zbieranego przez blisko dwa lata dokonał polski dokumentalista i montażysta Michał Leszczyłowski, od lat mieszkający i pracujący w Szwecji. Obraz opowiada o kulisach odbywającego się w Rosji procesu ukraińskiego reżysera filmowego Olega Sencowa, oskarżonego o terroryzm i skazanego na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Reżyser Askold Kurow w filmie obserwuje bezduszne procedury procesu oraz wysiłki rodziny, przyjaciół i prawników Olega, by ocalić go od więzienia. Śledztwo Kurowa stopniowo odsłania absurd i przerażającą kafkowską historię o tym, jak każdy może stać się ofiarą bezlitosnej machiny państwowej.

Daty kolejnych pokazów filmu na Berlinale

  • Wtorek, 14 lutego 2017, godz. 10:50 EFM/ industry
  • Czwartek 16 lutego 2017, godz. 18:00 Cubix 8

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie ma miejsce w dniach 9-19 lutego 2017.

Na podstawie informacji prasowej

13.02.2017