Światowa premiera „Hardej” Marcina Polara na Sundance

26 stycznia podczas Sundance Film Festival odbyła się światowa premiera dokumentu „Harda” w reżyserii Marcina Polara. Film powstał w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Marcin Polar o „Hardej” 

Film, jako jeden z dwóch polskich tytułów, walczy o nagrody sekcji filmów krótkometrażowych. Selekcjonerzy wybrali 73 konkursowe filmy spośród 9443 nadesłanych zgłoszeń z całego świata.

„Wewnątrz mnie kotłuje się wiele emocji, przede wszystkim ogromna radość ale też trema, stres – mówił o wynikach selekcji Marcin Polar – Dla mnie jako młodego twórcy to taki Giant Leap, który mam nadzieję pomoże mi realizować kolejne pomysły” – dodaje reżyser.

Światowa premiera filmu „Harda”. Fot. materiały prasowe

„Harda” to pierwszy film dokumentalny dotyczący eksploracji jaskiniowej w Polsce. „To obserwacja człowieka, który odkrywa jaskinię w Tatrach. Kamera jest towarzyszem jego zmagań” – mówi o swoim dokumencie Marcin Polar. Tytułowa „Harda” niesie za sobą wiele znaczeń: niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie – miejsce, któremu stawia czoła, i którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii.

Marcin Polar, reżyser filmu „Harda”. Fot. materiały prasowe

Marcin Polar jest reżyserem, operatorem filmowym, fotografem. Absolwentem Krakowskiej Szkoły Filmowej oraz Realizacji Obrazu Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórcą filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów fabularnych, teledysków i reklam. Specjalizuje się w realizacji zdjęć w warunkach ekstremalnych, często przy użyciu technik alpinistycznych oraz podwodnych. Jego krótki film dokumentalny „Kolekcja” prezentowany był na wielu ważnych festiwalach filmowych na całym świecie.

„Harda” to już szósty dokument ze Studia Munka-SFP, który zakwalifikował się do konkursu tego najważniejszego festiwalu filmów niezależnych na świecie. Wcześniej w 2013 roku Grand Prix zdobył „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego, a dwa lata później „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał nagrodę specjalną jury. W 2015 roku w konkursie prezentowany był także „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, w 2017 roku „Więzi” Zofii Kowalewskiej, a w 2018 „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały.

Producentem „Hardej” jest Studio Munka-SFP, z kolei producentem wykonawczym LeLe Crossmedia Production. Film powstał dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Promocję międzynarodową dokumentu wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.

Sundance Film Festival potrwa do 3 lutego 2019 roku w Park City. Drugim polskim filmem krótkometrażowym, który bierze udział w festiwalu Sundance jest „Acid Rain” Tomka Popakula.


29.01.2019