Premiera "Latającej maszyny"

Twórcy filmu
Twórcy filmu „Latająca maszyna” podczas uroczystej premiery. Fot. Paweł Maciejewski (Ambasada RP w Pekinie)

 

30 sierpnia w Forbidden City Concert Hall w Pekinie odbyła się światowa premiera filmu „Latająca maszyna”. Najnowszy film twórców oscarowego „Piotrusia i wilka” to animacja, która powstała dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Po pokazie w Pekinie film obejrzą m.in. widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W pekińskiej premierze „Latającej maszyny” wzięła udział dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

 

Światowa premiera „Latającej maszyny” została zrealizowana w ramach obchodów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady RP w Pekinie. Pokaz filmu uświetnił recital etiud Chopina w wykonaniu chińskiego wirtuoza światowej sławy – Lang Langa, który wystąpił w części aktorskiej filmu, oraz projekcja „Małego listonosza” – pierwszej na świecie malarskiej etiudy 3D w reżyserii Doroty Kobieli.

 

„Latająca maszyna” jest przedsięwzięciem ważnym nie tylko dla historii polskiego filmu, ale dla polskiej kultury w ogóle. To projekt uniwersalny, wyznaczający nowe standardy, innowacyjny – mówiła podczas konferencji prasowej poświęconej filmowi dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, podkreślając wyjątkowy charakter tego międzynarodowego projektu.

 

Stworzony w Łodzi na planie o powierzchni 10 000 m2 film jest polsko-chińską koprodukcją. Azjatyckim koproducentem i dystrybutorem filmu jest Bona Film Group. W polskich kinach film pojawi się 21 października. Dystrybutorem jest Kino Świat.

 

Reżyserem części aktorskiej obrazu jest Geoff Lindsey. Za część animowaną odpowiedzialni są Martin Clapp i Marek Skrobecki. Autorem zdjęć jest Krzysztof Ptak. W części aktorskiej, u boku hollywoodzkiej gwiazdy Heather Graham, wystąpił pianista Lang Lang. Jego interpretacje utworów Chopina są ozdobą filmu. W realizację „Latającej maszyny” zaangażowanych było także ponad 200 animatorów, specjalistów od efektów specjalnych, scenografii, lalek i kostiumów, w tym współtwórcy takich tytułów jak „Toy Story”, „Wallace & Gromit”, „Gnijąca panna młoda”, „Uciekające kurczaki” czy „Park jurajski”.

 

W animowanej części „Latającej maszyny” dwoje dzieci odkrywa stary fortepian, który zamienia się w latającą maszynę za sprawą duszy Chopina, która się w nim znajduje. Magiczny instrument zabiera je w podróż po Europie. Bohaterami części drugiej, fabularnej, są matka i jej dwoje dzieci oraz akompaniujący im podczas oglądania pierwszej partii filmu Lang Lang, który gra właśnie w Londynie. Cała czwórka, wraz z fortepianem chińskiego pianisty, zostaje wessana do bajki, której jeszcze przez chwilą byli widzami.

 

Film „Latająca maszyna” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

31.08.2011