Światowa premiera "Marysinej polany" na Vision du Reel

Wyprodukowany przez Szkołę Andrzeja Wajdy film Grzegorza Zaricznego pt. „Marysina polana” miał swoją światową premierę podczas tegorocznego festiwalu Vision du Reel w Nyon w Szwajcarii. Z twórcą filmu rozmawialiśmy kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu.

 

„Marysina polana” przedstawia historię czterech juhasów, przez ponad pół roku mieszkających z dala od cywilizacji w bacówce, którzy dni spędzają na wypasaniu i dojeniu owiec. Praca zbliża ich do siebie, sprawia, że zaczynają się przed sobą otwierać i toczyć poważne rozmowy. Choć każdy z nich jest w innym wieku i w innym momencie życia to jeden temat szczególnie ich łączy: kobiety. Film został zrealizowany w ramach Kursu Dokumentalnego w Szkole Wajdy.

 

##VIDEO:12##

 

Podczas szwajcarskiego festiwalu film zostanie zaprezentowany w sekcji „Regards Neufs”, w ramach której pokazywane są dokonania młodych reżyserów, którzy po raz pierwszy mają szansę zaprezentować swój film szerokiej międzynarodowej publiczności i profesjonalistom z branży. „Marysina polana” zostanie pokazana dwukrotnie: 18 oraz 20 kwietniaw kinie World Dreams Capitole.

 

Grzegorz Zariczny jest absolwentem prowadzonego przez Szkołę Andrzeja Wajdy kursu dokumentalnego; obecnie studiuje na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim. Oprócz „Marysinej polany” ma na swoim koncie etiudy fabularne i dokumentalne.

 

Tegoroczna, 16. edycja międzynarodowego festiwalu Vision du Reel odbędzie się w dniach 15-21 kwietnia w Nyon w Szwajcarii. Festiwal należy do najbardziej prestiżowych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. W zeszłym roku, w sekcji „Regards Neufs” premierę międzynarodową miał nominowany do Oscara „Królik po berlińsku” Bartka Konopki.

19.04.2010