Światowa premiera "Pokotu" na 67. Berlinale

Światowa premiera nowego filmu Agnieszki Holland „Pokot” odbędzie się w Konkursie Głównym 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nowy film Agnieszki Holland w Konkursie Głównym Berlinale 

Film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland zostanie pokazany w Konkursie Głównym 67. Berlinale razem z nowymi produkcjami takich reżyserów, jak m.in.: Călin Peter Netzer, Aki Kaurismäki, Sebastián Lelio, Teresa Villaverde, Andres Veiel.

Przewodniczącym Jury podczas tegorocznej edycji Berlinale będzie holenderski reżyser i scenarzysta Paul Verhoeven.

Szczegółowe informacje o pierwszych tytułach w Konkursie Głównym 67. Berlinale są dostępne na stronie: www.berlinale.de

„Pokot”

„Pokot”. Fot. Robert Pałka

Główną bohaterką nowego filmu w reżyserii Agnieszki Holland jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

„Nasz film mógłby nosić inny tytuł – To nie jest kraj dla starych kobiet”– mówi reżyserka. „Świat, w którym żyjemy, i z pewnością kraj – Polska – w którym dzieje się ta historia, nim nie jest. Historia jest mocno osadzona w polskiej rzeczywistości prowincjonalnej, tu i teraz, 25 lat po upadku komunizmu. Mieszają się tu gatunki: dramat psychologiczny o skrzywdzonych oraz poniżonych ludziach i zwierzętach, pamflet ekologiczny, pastiszowa, a jednocześnie pełna napięcia opowieść kryminalna, feministyczna wiwisekcja sytuacji starej kobiety walczącej o swój świat wartości we współczesnym polskim społeczeństwie. Główna bohaterka jest uczciwa, namiętna, wielkoduszna, mądra, ale i szalona. Pełna buntu i oburzenia. Poprowadzi nas przez krajobraz, gdzie uroda natury miesza się z błotem, korupcją, okrucieństwem, głupotą i krwią”.

Twórcy

Agnieszka Holland na planie filmu „Pokot”. Fot. Robert Pałka

Autorkami scenariusza do filmu są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do filmu były realizowane m.in.: w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

Międzynarodowa koprodukcja ze wsparciem PISF

Film „Pokot” to  polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia, a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

Polska premiera kinowa 24 lutego 2017

Film „Pokot” Agnieszki Holland wejdzie na ekrany polskich kin 24 lutego 2017 r. Dystrybutorem obrazu jest Next Film

Polskie filmy w Konkursie Głównym Berlinale

W zeszłym roku do Konkursu Głównego zakwalifikowały się „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, który otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz. W tej najważniejszej sekcji Polskę reprezentowały w poprzednich latach 2 filmy Małgorzaty Szumowskiej: „W imię…” (2013 – nagroda Teddy) oraz „Body/Ciało” (2015 – Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera). W 2015 roku w Konkursie Głównym była prezentowana również koprodukcja rosyjsko-ukraińsko-polska „Pod elektrycznymi chmurami” w reżyserii Aleksieja Germana juniora. Film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za Znaczący Wkład Artystyczny za zdjęcia autorstwa Jewgienija Priwina i Siergieja Michalczuka. W 2011 roku w Konkursie Głównym znalazła się meksykańsko-francusko-niemiecko-polska koprodukcja „Nagroda” w reżyserii Pauli Markovitch. Film otrzymał dwa Srebrne Niedźwiedzie: za zdjęcia (Wojciech Staroń) i za scenografię (Barbara Enriquez).

67. Berlinale

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 9-19 lutego 2017 r. 

Oficjalna strona festiwalu: www.berlinale.de

Na podstawie informacji prasowej dystrybutora

15.12.2016