Światowa premiera "Róży" w Toronto

Róża
Agata Kulesza i Marcin Dorociński. Fot. Monolith Films


„Róża” Wojciecha Smarzowskiego zostanie pokazana podczas 36. Międzynarodowego festiwalu Filmowego w Toronto w sekcji Contemporary World Cinema razem ze „Znieważoną ziemią” Michale Boganim. Oba filmy były współfinansowane przez PISF. Projekcja „Róży” na kanadyjskim festiwalu będzie światową premierą tego filmu.

 

Róża” opowiada o dramatycznych losach mieszkańców Mazur tuż po zakończeniu II wojny światowej. Postrzegani przez władze komunistyczne za zwolenników nazizmu i ludzi drugiej kategorii, Mazurzy poddawani byli licznym szykanom i represjom.

 

Podczas tegorocznego 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za kreację postaci Tadeusza Marcin Dorociński otrzymał nagrodę za najlepszą główną rolę męską. „Róża” została również uhonorowana sześcioma nagrodami pozaregulaminowymi. W filmie wystąpili także m.in. Agata Kulesza, Jacek Braciak, Malwina Buss, Kinga Preis i Marian Dziędziel. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr. Muzykę skomponował Mikołaj Trzaska.

 

Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Lightcraft Warsaw oraz Studiami Filmowymi „Oko”, „Perspektywa” i „Tor”. Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

 

„Róża” Wojciecha Smarzowskiego jest szóstym filmem współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, który zostanie pokazany w tym roku na festiwalu Toronto. Pozostałe to międzynarodowe koprodukcje: „W ciemności” Agnieszki Holland, „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, „Latająca maszyna” Geoffa Lindsey’a, Martina Clappa i Marka Skrobeckiego, „Kobieta z piątej dzielnicy” Pawła Pawlikowskiego i „Znieważona ziemia” Michale Boganim.

 

„Róża” trafi na ekrany polskich kin w styczniu przyszłego roku.

 

36. edycja festiwalu w Toronto odbędzie się w dniach 8-18 września 2011.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.tiff.net.

17.08.2011