Światowe premiery "Katynia" Andrzeja Wajdy

Nominowany do Oscara „Katyń” był entuzjastycznie przyjmowany na festiwalach w Dublinie, Berlinie, Miami, Istambule, Bombaju, Waszyngtonie, Nowym Yorku, Seattle, Seulu. Był prezentowany na pokazach galowych, które przyciągały ogromną publiczność i uwagę mediów.

29 czerwca film będzie pokazywany podczas gali zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu w St. Petersburgu. Będzie to pierwsza prezentacja „Katynia” dla przedstawicieli przemysłu filmowego na dużej imprezie w Rosji.

8 lipca odbędzie się uroczysta premiera w Czechach w ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Premiera w Izraelu nastąpi podczas największej imprezy filmowej – 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Jerozolimie. W programie festiwalu będą też koprodukowane przez TVP „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej oraz „Arka” Grzegorza Jonkajtysa. Premiera „Katynia” będzie częścią obchodów Roku Polskiego w Izraelu.

Potem „Katyń” zostanie pokazany podczas największej filmowej, letniej imprezy w Irlandii – na Festiwalu Filmowym Galway Fleadh.

Premiera australijska odbędzie się na 57. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne (25 lipca-10 sierpnia), potem „Katyń” będzie prezentowany na kolejnej wielkiej australijskiej imprezy filmowej – Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Brisbane (31 lipca-10 sierpnia). W Brisbane będzie też pokaz filmu „Kizi Mizi” Mariusza Wilczyńskiego.
Premierowe lato „Katyń” zakończy na największej letniej imprezie w Skandynawii – Festiwalu Filmowym Espoo Cine w Finlandii (19-24 sierpnia). Jesień dla filmu Wajdy zapowiada się równie bogato.

Festival of Festivals w St. Petersburgu: www.filmfest.ru
Międzynarodowy Festiwal Filmwy w Karlowych Warach: www.kviff.com
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie: www.jff.org.il
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne: www.melbournefilmfestival.com.au
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Brisbane: www.biff.com.au
Festiwal Galway Film Fleadh: www.galwayfilmfleadh.com
Festiwal Filmowy Espoo Cine w Finlandii: www.espoocine.fi/en/2008/media

26.06.2008