Światowe premiery w Warszawie

Konferencja prasowa 27. WFF. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Konferencja prasowa 27. WFF. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

21 września w stołecznym hotelu Marriott odbyła się konferencja prasowa 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Organizatorzy ogłosili program Festiwalu i imprez towarzyszących.

 

Prace nad tegorocznym programem zakończyły się dosłownie kilka dni temu – mówił Stefan Laudyn, dyrektor Festiwalu. – Zaprezentujemy widzom 10 sekcji, w tym 5 konkursowych. Ostatecznie do głównej sekcji, Konkursu Międzynarodowego, zakwalifikowaliśmy 20 filmów, z czego ponad połowa to premiery polskie, międzynarodowe lub światowe.

Polskie filmy w konkursie

Polskie filmy w Konkursie Międzynarodowym to „Wymyk” Grega Zglinskiego i „Róża” Wojciecha Smarzowskiego. Jako koprodukcje, reprezentować nasz kraj będą też „Droga na drugą stronę” Anci Damian i „Znieważona ziemia” Michaele Boganim, z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Jeszcze jednym polskim akcentem będzie „Lena” Christophe’a van Rompaeya, gdzie główną postać jest kreowana przez Agatę Buzek.

 

Miałem to szczęście, że wszystkie moje filmy były prezentowane na tym Festiwalu – mówił gość festiwalu i dzisiejszej konferencji, Wojciech Smarzowski.

Elitarny festiwal

Aspekt premierowości jest dla nas niezwykle ważny, ale podstawa to selekcja filmów – podkreślał Laudyn. – Zwykle 90% zgłoszonych odpada. To, co pokażemy w tym roku to naprawdę filmy wybrane. Każdy jest wart państwa czasu. Będzie 127 filmów pełnometrażowych i 97 krótkich, z 59 krajów świata. Wśród polskich gości Agata Kulesza, Marcin Dorociński i Paweł Borowski. W składach jurorskich zasiądą Andrzej Bart i Grzegorz Jaroszuk.

CentEast, work in progress…

Niezwykle ważną imprezą towarzyszącą Festiwalowi jest CentEast. W międzynarodowej branży filmowej mówi się, że na nią się jeździ – dodał Stefan Laudyn. – Sercem targów są pokazy works in progress, czyli projektów jeszcze nieskończonych, tzw. „Pokazy Warszawskie”. Coraz więcej filmów trafia dzięki nim do międzynarodowej sprzedaży. Mamy też inne imprezy kierowane do profesjonalistów: tradycyjnie już warsztaty FIPRESCI i warsztaty montażu.

Polskie filmy krótkometrażowe

Tegoroczną nowością jest pozakonkursowa prezentacja filmów krótkich Shorts Warszawa.
W panoramie pokazanych zostanie 17 produkcji z ostatniego roku, uzupełnieniem będą panele i spotkania z przedstawicielami branży.

 

Poza tym, w Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazły się polskie „Urodziny” Macieja Sobieszczańskiego oraz koprodukcje: „Mały listonosz” Doroty Kobieli i „Magiczny fortepian” Martina Clappa. W sekcji dziecięcej pokazane będą, oprócz „Magicznego fortepianu”, także „Poznańskie Koziołki” w reżyserii Jacka Adamczaka i Janusza Gałązkowskiego oraz „Dar skarbnika” Roberta Turły.

 

27. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 7-16 października. Jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Aleksandra Różdżyńska

21.09.2011