Światowe tournee "Hanoi-Warszawa”

Krótkometrażowy film fabularny „Hanoi -Warszawa” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz będzie pokazywany w organizowanym przez Europejską Akademię Filmową programie Short Matters! na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych na świecie.

W grudniu ubiegłego roku „Hanoi-Warszawa” otrzymało Europejską Nagrodę Filmową EFA dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. Wcześniej zdobyło Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a aktorka Thu Ha Mai (jako Mai Anh) dostała wyróżnienie honorowe. Film wygrał też konkurs filmów krótkometrażowych Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Jest także laureatem nagród na festiwalach międzynarodowych, m.in. Grand Prix na Quest Europe, Najlepszy Film w sekcji Młodych Filmowców na Batumi Arthouse Film Festival w Gruzji, EY 2010 Nagroda Specjalna na Festiwalu w Cottbus oraz Pierwsza Nagroda „Alcine” w Konkursie Europejskim w Hiszpanii.

– To dla nas wielki honor i utwierdzenie w przekonaniu, że nastał czas dla kreatywnych producentów. Teraz wierzę, że można w Polsce robić świetne filmy! – przyznaje Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska i producentka wykonawcza filmu.

Film Klimkiewicz opowiada historię młodej Wietnamki Mai Anh, która nielegalnie przedostaje się do Polski. Kobieta musi dotrzeć do Warszawy, gdzie czeka na nią narzeczony. Podróż przez Polskę to dla niej pasmo udręk, przemocy i upokorzeń.

Prestiżowy cykl filmowy Short Matters! prezentujący obrazy nagrodzone oraz nominowane przez Europejską Akademię Filmową pojawi się m.in. na Tampere Film Festival w Finlandii, Brussels Film Festival w Belgii, Jerusalem Film Festival w Izraelu, Uppsala International Short Film Festival w Szwecji, a także na festiwalach w Sri Lance, Indiach i Kolumbii.

„Hanoi-Warszawa” powstał w wyniku ogłoszonego przez Telewizję Kino Polska konkursu scenariuszowego „Młode kadry – Debiutanci”. Jego celem było wyłonienie młodych talentów oraz wzbudzenie zainteresowania krótką formą fabularną. Główną nagrodą było sfinansowanie przez Telewizję Kino Polska realizacji zwycięskiego scenariusza. Koproducentami filmu zostali Mastershot Studio, Stowarzyszenie Film 1.2, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka.

17.02.2011