Świetne recenzje "Placu zabaw" w San Sebastian

20 września 2016 podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu w San Sebastian w Hiszpanii odbyła się światowa premiera współfinansowanego przez PISF debiutu „Plac zabaw” w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego. Film został świetnie przyjęty przez zagranicznych krytyków filmowych. 

Świetnie recenzje filmu „Plac zabaw”

Po światowej premierze filmu na festiwalu w San Sebastian w zagranicznej prasie pojawiły się pierwsze, bardzo entuzjastyczne recenzje.

Zdaniem Neila Younga z The Hollywood Reporter „Plac zabaw” jest „jednym z najbardziej gwałtownie polaryzujących tytułów roku” i „dotyka tematyki przestępczości nieletnich, jej niestety uniwersalnej natury i prawdopodobieństwa, które jest spotęgowane przez wspaniałe role trójki dzieci”. Dziennikarz porównuje polski film do głośnego „Słonia” Gusa Van Santa z 2003 roku.    

John Hopewell z Variety pisze: „Gdyby festiwal w San Sebastian przyznał w tym roku nagrodę dla najbardziej szokującego filmu, bez wątpienia „Plac zabaw” byłby oczywistym zwycięzcą”. „Od czasu premiery filmu „Ida”, który otrzymał Oscara, rośnie lista nowych polskich reżyserów, którzy przyciągają uwagę filmami często osadzonymi w mrocznej i ponurej rzeczywistości. Filmem „Plac zabaw” Bartosz M. Kowalski dołącza do tego klubu”. 

Wideo z konferencji prasowej „Placu zabaw” w San Sebastian

„Plac zabaw”

Koniec roku szkolnego w prowincjonalnym polskim mieście. Dla dwunastoletniej Gabrysi to ostatnia szansa, by wyjawić koledze z klasy, że jest w nim zakochana. Dziewczynka aranżuje sekretne spotkanie i szantażem zmusza chłopca, żeby się na nie stawił. Ale to, co miało być intymną rozmową, wymyka się spod kontroli i wiedzie do nieoczekiwanych rezultatów. Film stawia pytanie o przyczyny zbrodni popełnianych przez dzieci i podaje w wątpliwość, czy w ogóle istnieje na nie odpowiedź.

Debiut ze wsparciem PISF

Reżyserem, współscenarzystą i montażystą „Placu zabaw” jest Bartosz M. Kowalski, dla którego film jest debiutem fabularnym. Scenariusz, napisany wspólnie z Stanisławem Warwasem,  otrzymał nagrodę główną Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Za zdjęcia odpowiada, pracujący już wcześniej z Bartoszem Kowalskim przy dokumentach, Mateusz Skalski. Scenografią „Placu zabaw” zajął się Marek Warszewski, kostiumami Agata Culak. Autorem muzyki jest Kristian Eidnes Andersen, duński kompozytor znany m.in. ze współpracy z Larsem von Trierem.

W filmie główne role zagrali występujący pierwszy raz na ekranie:  Michalina Świstuń (filmowa Gabrysia), Nicolas Przygoda (w roli Szymona) oraz Przemysław Baliński (Czarek).

Opiekę artystyczną nad obrazem sprawował Wojciech Smarzowski.

„Plac zabaw” został wyprodukowany przez Film it, w koprodukcji ze Studiem Produkcyjnym Orka przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybucją obrazu w Polsce zajmuje się Next Film, który zapowiada wprowadzenie filmu do kin jesienią 2016. Polska premiera festiwalowa obrazu odbędzie się w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film ma już agenta sprzedaży – hiszpańską firmę Latido Films.

Paulina Bez

22.09.2016