Po premierze „Essential Killing”

Essential Killing. Kadr z filmu
„Essential Killing”. Fot. Ivo Ledwożyw (www.ihil.pl)

 

6 września w Wenecji miała miejsce światowa premiera najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego „Essential Killing”. Obraz ubiega się o główną nagrodę festiwalu – Złotego Lwa.

Film został entuzjastycznie odebrany przez publiczność festiwalową, która nagrodziła go długą owacją. Obraz Skolimowskiego zebrał także bardzo dobre recenzje od rodzimej i zagranicznej prasy.

 

Barbara Hollender pisze w „Rzeczpospolitej” m.in., że: „Essential Killing” jest perfekcyjnie zrealizowany. Niebywałe zdjęcia Adama Sikory sprawiają, że widz czuje żar pustyni i gubi się w śnieżnych przestrzeniach, dyskretna muzyka Pawła Mykietina potęguje uczucie niepokoju. Znakomity, niemal zwierzęcy, jest odtwórca głównej roli – Vincent Gallo. (…) Skolimowski rzuca widzowi wyzwanie. Wyrywa ze stereotypowego myślenia. Niepokoi. Wywołuje kontrowersje. Prowokuje.

Również włoska prasa ocenia film bardzo pozytywnie.

Ludovica Sanfelice i Marco Triolo, recenzenci portalu film.it piszą, iż: „podczas tegorocznej edycji festiwalu niewiele filmów otrzymało aż tak gorące uznanie prasy jak „Essential Killing”. (…) To, co najbardziej liczy się i zarazem zaskakuje w tym filmie to rygor, czystość i niesamowita spójność pomysłu, któremu reżyser jest wierny przez cały film.” „Essential Killing” jest filmem mocnym, który zachęca widza do odbycia wyczerpującej podróży poza dobro i zło, gdzie  jest tylko nicość wypełniona przemocą. To polowanie, które nie pozwala na odróżnienie człowieka od bestii.

 

Bardzo dobrze film Skolimowskiego ocenił rzymski dziennik „La Reppublica”.  Paolo D’Agostini w swojej recenzji nazywa Skolimowskiego „weteranem Nowego Kina lat 60-tych” i zwraca uwagę na „ekstremalną formę sposobu opowiedzenia tego, co dzieje się poza niedyskretnymi spojrzeniami (..), która  przypomina polowanie na coś, co jest nieuchwytne i powoduje w widzu niesamowite napięcie.” Podkreśla również znaczenie milczenia głównego bohatera, w bardzo dobrej roli Vincenta Gallo.

Paolo Mereghetti z „Corriere della Sera” za największy atut „Essential Killing” uważa dobrą narrację: „jest tam przemoc ludzka i wrogość natury, agresja zwierząt i czułość kobieca.”

Alberto Crespi  z dziennika l’Unità pisze: „Prawdopodobieństwo staje się szybko błogosławieństwem i talib staje się niepokonany (…) przede wszystkim w finale filmu, kiedy z thrillera obraz przechodzi w metaforę, to styl, który filmowcy zaczynający w latach 60-tych znają aż za dobrze. To piękny powrót jednego z Wielkich kina przez duże W.

 

Tobia Zerbato z portalu internetowego ilpopoloveneto.it: „To film , który można interpretować na wiele sposobów, pozbawiony moralizatorstwa czy osądu. To kolejne zjawisko kinematograficzne godne polecenia. Nie zdziwiłoby nikogo, gdyby Vincent Gallo dostał nagrodę Copa Volpi  za najlepszą rolę męską. Pomimo przeświadczenia, że reżyser mógł postarać się jeszcze bardziej, jego film jest bez wątpienia jednym z najlepszych jakie zostały pokazany w Konkursie Głównym.

Recenzent z Time Out uważa, że „Essential Killing” to wściekły, dziki film. „Patrząc jak amerykańscy żołnierze brutalnie traktują grającego główną rolę Vincenta Gallo, jest nam łatwiej widzieć w nim ofiarę, ale z biegiem filmu nasze odczucia o głównym bohaterze stają się bardziej wieloznaczne.” Krytyk tego pisma zauważa, że Skolimowski gra z naszym pojęciem dobra i zła. Chwali też dźwięk oraz zdjęcia Adama Sikory. Typuje Gallo do jednej z nagród.

Na niemieckim portalu obsessedwithfilm.com możemy przeczytać , że: „w filmie kontrastowo zestawiono oszczędność dialogów z wartką akcją, która jednak po pół godzinie zwalnia, kierując nasze odczucia na bardziej egzystencjalne pola. „Essential Killing” nie trafi raczej do dużych kin, ale może być przebojem obiegu arystyczno-studyjnego. Dołączył do „Black Swan” i „Silent Soul” w wyścigu po główną nagrodę.”  Portal także akcentuje kreację aktorską Gallo i zdjęcia Sikory.

Camillo de Marco z europejskiego portalu filmowego www.cineuropa.org: „Skolimowski nie ocenia. Nie ma dla niego znaczenia, czy ten uciekający mężczyzna jest terrorystą, czy tylko kimś, kto walczy o swój kraj. (…) „Essential Killing” jest przede wszystkim dramatem o instynkcie przetrwania.”

 

Leslie Felperin z Variety: „Silnym akcentem filmu jest muzyka napisana przez Pawła Mykietyna, której często bezdźwięczne tony idealnie oddają to, co pokazane jest na ekranie. Skolimowski początkowo buduje napięcie w filmie pytaniem czy i w jaki sposób przeżyje główny bohater, który ucieka przez miejsca, które okazują się być polskim krajobrazem.” Recenzentka uważa, że bardzo trafnym zabiegiem reżysera był wizualny kontrapunkt uzyskany dzięki zestawieniu pierwszych scen filmu dziejących się na pustyni z kolejnymi, których tłem jest zimowy europejski krajobraz.

 

Portal Lente Creativo (Hiszpania): „Skolimowski rozświetla festiwal nieokrzesanym filmem opowiadającym o instynkcie przetrwania. Reżyser filmów takich jak „Rysopis” czy niedawnego obrazu „Cztery noce z Anną” obronił poetycką brutalność „Essential Killing”. W obrazie tym pokazuje surowość stworzonej przez siebie narracji z górnej półki poprzez portret Afgańczyka, który podejmuje się desperackiej ucieczki z rąk amerykańskiej armii.

 

Silvestro Capurso z eclipse-magazine.it chwali Skolimowskiego za wybrór Vincenta Gallo, który w filmie daje dowód swojego wielkiego talentu i niesamoitej ekspresji w trudnej do zagrania roli. „Postać grana przez Gallo podczas całej narracji filmu nie wypowiada ani jednego słowa: jest obcym na obcej ziemi, znajduje się również w ekstremalnej sytuacji, w której słowa nie są potrzebne. Pomimo milecznia Gallo jest niesamowicie eksrpresyjny i komunikatywny. (…) Wybór planu zdjęciowego i scenografii sprawia, że opowiedziana w filmie historia przedstawia w sposób perfekcyjny królestwo, w którym rządzą przeciwnieństwa. (…) „Essential Killing” jest filmem zaangażowanym, który porusza trudną tematykę dotyczącą życia i jego wartości, śmierci i przetrwania.

 

Eugenio Renzi z francuskiego portalu www.rue89.com: „To bardzo mocny film. Pogoń za człowiekiem bez ani jendego słowa. Ta afazja czyni z tego obrazu prawdziwe dzieło sztuki filmowej. (…) „Essential Killing” kondensuje i przewyższa wszystko to, co do tej pory zobaczyliśmy. (…) To film, w którym każdy plan, także ten najbardziej bogaty i złożony jest niezbędny.

08.09.2010