Świetne recenzje "W ciemności"

Agnieszka Holland. Fot. PISF
Agnieszka Holland. Fot. PISF

 

Polski kandydat do Oscara, film „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland, zebrał znakomite recenzje w zagranicznej prasie po pokazach na festiwalach filmowych w USA i Kanadzie.

 

11 i 12 września „W ciemności” został pokazany zagranicznej publiczności podczas 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, w ramach cyklu pokazów specjalnych. Został entuzjastycznie odebrany przez publiczność festiwalową, która nagrodziła go długą owacją na stojąco. Na początku września film został również pokazany na amerykańskim Telluride Film Festival.

 

Po pokazach na obu festiwalach, zagraniczni recenzenci bardzo pozytywnie wypowiedzieli się na temat polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.


Mike Goodridge ze Screen Daily podkreśla, że: – Agnieszka Holland powraca do tematu II wojny światowej po raz pierwszy od „Europy, Europy” (1990) filmem „W ciemności”, który jest jej najlepszą realizacją od tamtego czasu. Zdaniem Goodridge’a film jest: solidy, dobrze zrobiony i wyjątkowo dobrze nakręcony, jest powrotem do najlepszej formy Holland. Mike Goodridge w swojej recenzji przypomina, że podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie Sony Picture Classics nabyła prawa do dystrybucji filmu w Stanach Zjednoczonych, dlatego, że „W ciemności” jest filmem odpowiednim dla kin arthousowych i kandydatem do wielu nagród filmowych. Recenzent Screen Daily uważa, że w swoim najnowszym filmie Holland wykonuje świetną pracę odtwarzając świat mrocznych kanałów, przez odpowiednie oświetlenie i scenografię, zręcznie podtrzymując dramaturgię pomimo tego, że wszystko dzieje się w mroku. Oglądając film można poczuć smród i brud kanałów, kiedy żydowscy uciekinierzy walczą ze szczurami, głodem, konfliktami wewnętrznymi i szaleństwem podczas ich 14-miesięcznej katorgi.

 

Todd McCarthy pisze w The Hollywood Reporter, że wyczerpująca, ale niezwykła historia o przetrwaniu Holokaustu przywrócona do życia przez Agnieszkę Holland, powinna zainteresować zagraniczną publiczność. Jego zdaniem mocny i ciężki dramat Agnieszki Holland, zaczynający swoje festiwalowe tournée w Telluride i Toronto, jest bardziej ironiczny i złożony niż większość takich opowieści. Szczególnie zwraca uwagę na rolę Leopolda Sochy, w którego w filmie wcielił się Robert Więckiewicz: Socha jest jednym z tych klasycznych, niezależnych bohaterów, niezbyt efektowną wersją Ricka z „Casablanki”, który w momencie opowiedzenia się po jednej ze stron, wybiera dobro. W przeciwieństwie do Schindlera, nie jest altruistą, jest trochę interesowny, ale też jednym z niewielu, którzy odnajdują w sobie człowieczeństwo. Todd McCarthy umiejscowił film Holland w grupie najważniejszych światowych obrazów o tematyce wojennej, w której m.in. znajdują się „Lista Schindlera” Stevena Spielberga oraz „Pianista” Romana Polańskiego. Zdaniem autora recenzji, interesujące i niezwykłe ujęcie tego tematu, jakie proponują Holland i Shamoon, powoduje, że warto jest poświęcić czas na obejrzenie tego filmu.

 

O filmie Agnieszki Holland głośno jest również na różnych amerykańskich blogach zamieszczających recenzje filmowe. Internetowy portal www.thewrap.com umieścił film Agnieszki Holland na liście 10 najbardziej głośnych filmów, które zostały pokazane na festiwalu w Telluride. Zdaniem portalu, Agnieszka Holland ma dużą szansę na zdobycie nagród filmowych jak również licznej widowni. Reżyser Agnieszka Holland opisała go jako swój 'trzeci i oby ostatni film o Holokauście. Trylogia brzmi dobrze'. Najlepsze zostawiła na koniec, tą ponurą, ale porywającą i prawdziwą historię o 12 polskich Żydach, którzy spędzili 14 miesięcy ukrywając się przed prześladowcami w kanałach. (…) Holland przedstawia akcję w sposób brutalny, sekwencje napięcia buduje tak fantastycznie, jak kieruje relacjami pomiędzy głównymi bohaterami, a to wszystko dzieję się wśród wystraszonych uciekinierów. Recenzent Steve Pond, który zobaczył „W ciemności” na festiwalu w Toronto twierdzi, że „W ciemności”, polski kandydat to Oscara [to] film, który z pewnością będzie nominowany i ma duże szanse na wygraną.

 

Kristopher Tapley piszący na stronie www.incontention.com uważa, że „W ciemności” bez wątpienia weźmie udział w batalii o tegorocznego Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

 

Na stronie blogs.indiewire.com krytyk Leonard Maltin pisze o filmie „W ciemności” po pokazie na festiwalu w Telluride: – Dwoje zaufanych przyjaciół nazwało „W ciemności” Agnieszki Holland arcydziełem i pomimo tego, że film trwa ponad dwie i pół godziny, postanowiłem spróbować. I cieszę się, że to zrobiłem. Film nigdy nie wydaje się długi, kiedy przez cały czas przykuwa twoją uwagę, a to jest właśnie taki film. W swojej recenzji Leonard Maltin chwali bardzo ciekawy scenariusz: David Shamoon oparł swój scenariusz na książce napisanej przez jedną z osób, które przeżyły to piekło, rezultat tego zabiegu jest dosyć niesamowity. Końcówka filmu bardzo mnie wzruszyła, ciężko było mi się powstrzymać od płaczu.

 

Christine Estima, recenzentka kanadyjskiego portalu exclaim.ca pisze m.in., że dużym atutem filmu są znakomite kreacje polskich i zagranicznych aktorów: – Gra Benno Fürmanna i w szczególności Agnieszki Grochowskiej, którzy wcielają się w postaci zakochujących się w sobie Żydów, w brudnych kanałach, jest niezwykle przejmująca.

 

36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto potrwa do 18 września.  

 

Recenzje filmu można przeczytać w oryginale na stronach: www.screendaily.com, www.hollywoodreporter.com, www.thewrap.com, www.incontention.com, blogs.indiewire.com, exclaim.ca.

 

Na stronie The Hollywood Reporter znajduje się również wywiad Scotta Roxboroughza z Agnieszką Holland: www.hollywoodreporter.com/news/toronto-2011-agnieszka-holland-says-233745.

 

Film „W ciemności” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

14.09.2011