„Święty” na czele litewskiego boxoffice’u

Litewsko-polska koprodukcja w reżyserii Andriusa Blazevicusa „Święty” („The Saint”) od premiery, która odbyła się pod koniec września, pozostaje na czele litewskiego boxoffice’u.

„Święty” zdobył prawie 25% widowni ubiegłego tygodnia. Zobaczyło go już 66 tysięcy widzów. Wyprodukowany przez M-films w koprodukcji z polską firmą No Sugar Films debiut Andriusa Blazevicusa jest dystrybuowany na Litwie przez Kino Pavasaris.

„Święty”

Akcja filmu rozgrywa się w 2008 roku, w jednym z prowincjonalnych litewskich miast, które mierzy się z kryzysem ekonomicznym. Vytas właśnie został zwolniony z fabryki. Żona wypycha go z domu, żeby szybko poszukał nowej pracy, ale na razie bez żadnych sukcesów. Może nowa fryzura mu pomoże? Fryzjerka Marija wpada mu w oko, więc teraz Vytas poszukuje romansu, ale to też niezbyt mu się udaje. Może trzecie poszukiwanie zakończy się sukcesem? Wraz z kumplem zaczyna szukać faceta, który zamieścił film na Youtube, twierdząc, że widział w ich mieście Jezusa Chrystusa…

Międzynarodowa premiera debiutanckiego filmu litewskiego reżysera odbyła się w październiku 2016 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan. W tym samym miesiącu film pokazywany był m.in. w ramach Pokazów Warszawskich na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym. W czerwcu 2017 „Święty” zdobył aż sześć z jedenastu litewskich nagród Silver Crane. Film otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 23. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Listapad” w Mińsku.

Na podstawie informacji na stronie www.filmneweurope.com.

12.10.2017