"Świt" łotewskim kandydatem do Oscara

Współfinansowany przez PISF film „Świt” („Ausma”) Laily Pakalniny będzie łotewskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.
23 września łotewskie Narodowe Centrum Filmowe poinformowało o wyborze na kandydata do Oscara filmu ze zdjęciami Wojciecha Staronia. Łotewska komisja oscarowa w składzie Ieva Romanova, Viktors Freibergs, Jānis Putniņš, Zane Balčus, Kristīne Matīsa i Juris Kursietis wybierała kandydata spośród 4 filmów: brano pod uwagę 3 filmy fabularne – „Es esmu šeit” reż. Renārs Vimba, „Pelnu sanatorija” reż. Dāvis Sīmanis, „Świt”(„Ausma”) reż. Laila Pakalniņa oraz film dokumentalny „Pod opieką wiecznego słońca” Witalija Manskiego.

Film z 12 nominacjami do Łotewskich Nagród Filmowych

„Świt” to piąty film fabularny w dorobku łotewskiej reżyserki. Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie „Świt” na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ojciec okrutnie się mści. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry, a kto zły? Historia filmu jest oparta na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich „prawych” obywateli Związku Radzieckiego.

Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym 13. Festiwalu Black Nights w Tallinie – POFF w 2015 roku. Warto dodać, że współfinansowana przez PISF łotewsko-estońsko-polska koprodukcja „Świt” (Ausma) Laily Pakalniny uzyskała aż 12 nominacji do Łotewskich Nagród Filmowych. Do nagród Kristaps nominowani są Polacy: Wojciech Staroń (najlepsze zdjęcia) oraz Natalia Czeczott (kostiumy). Film ubiega się także o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

Więcej informacji: www.nkc.gov.lv.

Marta Sikorska

26.09.2016