„Świt” w kinach

31 marca na ekrany polskich kin wejdzie współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej łotewsko-estońsko-polska koprodukcja „Świt” w reżyserii Laily Pakalniny.

„Świt”

Fotos z filmu „Świt”, fot. materiały producenta

Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie „Świt” na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ojciec okrutnie się mści. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry, a kto zły? Historia filmu jest oparta na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich „prawych” obywateli Związku Radzieckiego.

Film ze wsparciem PISF

Polskim koproducentem i dystrybutorem filmu jest Staroń Film. Producentem wykonawczym jest firma Miracle Worker. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń. Za kostiumy odpowiada Natalia Czeczott, w jednej z głównych ról występuje Wiktor Zborowski. „Świt” był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Premiera w Konkursie Głównym Tallinie

Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym 13. Festiwalu Black Nights w Tallinie – POFF w 2015 roku, gdzie Wojciech Staroń otrzymał nagrodę dla najlepszego operatora za zdjęcia do filmu Laily Pakalniny. W Polsce film miał premierę podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Obraz ubiegał się o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, był łotewskim kandydatem do Amerykańskiej Nagrody Filmowej. Uzyskał 12 nominacji do Łotewskich Nagród Filmowych. Ostatecznie otrzymał 7 statuetek, w tym za najlepsze zdjęcia dla Wojciech Staronia i najlepsze kostiumy dla Natalii Czeczott.

27.03.2017