"Świteź" najlepsza w Las Palmas

Świteź

 

Animacja „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka otrzymała główną nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Las Palmas.

 

Festiwal w Las Palmas odbywa się od 2000 roku. Podczas imprezy publiczność może oglądać filmy w 14 różnych sekcjach tematycznych. W Konkursie Głównym przyznawane są dwie nagrody dla pełnometrażowych filmów fabularnych i jedna nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego.

 

W sekcji Filmów Krótkometrażowych znalazło się w tym roku 15 filmów z całego świata, w tym dwie polskie animacje. Oprócz „Świtezi” o główną nagrodę o wartości 8000 euro ubiegał się również film Damiana Nenowa „Paths of Hate”.

 

Krótkie metraże oceniło międzynarodowe jury pod przewodnictwem polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego, w którego składzie znaleźli się również armeńska aktorka Arsinée Khanjian, francuski krytyk filmowy i pisarz Pascal Vimenet, promotor kina afrykańskiego Michel Ouédraogo i hiszpański reżyser Vicente Molina Foix.

 

„Świteź” jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem, 20-minutowym filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione.

 

Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom przy użyciu efektu „smugi pędzla”. Prace nad Świtezią, od narodzin pomysłu do ukończenia projektu zajęły 7 lat.

 

Obraz został wyprodukowany w warszawskim studiu grafiki komputerowej Human Ark.

 

W tym roku animacja Kamila Polaka znalazła się również w Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas 61.edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

 

Film powstał dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Oficjalna strona festiwalu: http://lpafilmfestival.com.

08.04.2011