"Świteź" w konkursie Berlinale

Świteź

 

Film „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka, jako jedyny polski film został zakwalifikowany do konkursu filmów krótkich Berlinale Shorts podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który odbędzie się w dniach 10-20 lutego 2011.

 

Kuratorka Berlinale Shorts Maike Mia Höhne określiła Świteź jako głęboko poruszający film. Pierwszy pokaz konkursowy filmu podczas Berlinale, który odbędzie się w środę, 16 lutego, będzie jego światową premierą.

 

„Świteź” jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem, 20-minutowym filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione. Jest to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.

 

Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom przy użyciu efektu „smugi pędzla”. Dramaturgia, rytm ujęć w „Świtezi” podporządkowują się muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu przez Irinę Bogdanovich.

Prace nad Świtezią, od narodzin pomysłu do ukończenia projektu zajęły 7 lat. Film, planowany jako obraz dyplomowy reżysera, stopniowo rozrastał się. Początkowo był realizowany w studiu Se-ma-for, a w miarę postępu prac do producenta dołączyli zarówno polscy jak i zagraniczni koproducenci. Wiodącym producentem filmu stało się Human Ark, warszawskie studio grafiki komputerowej wyspecjalizowane w animacji 3D, które na potrzeby realizacji filmu zgromadziło wykwalifikowany zespół grafików i animatorów.

 

MFF w Berlinie odbywa się od 61 lat i jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Berlinale Shorts jest konkursem filmów krótkich, organizowanym od 1955 roku.

 

W tegorocznej edycji konkursu pokazanych zostanie 25 filmów z 21 krajów, które oceni międzynarodowe jury w składzie: Nan Goldin, amerykańska fotografka i reżyserka; izraelski reżyser i dyrektor szkoły filmowej Sam Spiegel Film School, Renen Schorr oraz tunezyjski reżyser i producent, Ibrahim Letaief. Filmy będą konkurować o statuetki Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia oraz o nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej i stypendium DAAD.

 

Więcej informacji o Berlinale Shorts: www.berlinale.de.

 

Informacja prasowa

17.01.2011