"Świteź" wygrywa festiwal na Białorusi

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka wygrał Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animaevka na Białorusi.

„Świteź”

„Świteź” jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem, 20-minutowym filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione.

Animacja ze wsparciem PISF

 

Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom przy użyciu efektu „smugi pędzla”. Prace nad „Świtezią”, od narodzin pomysłu do ukończenia projektu zajęły 7 lat. Obraz został wyprodukowany w warszawskim studiu grafiki komputerowej Human Ark. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kolejna zagraniczna nagroda

Nagroda na festiwalu Animaevka jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla filmu Kamila Polaka. „Świteź” wygrała również festiwal w Palm Springs, w Las Palmas, w Rimini. Została również nagrodzona m.in. na festiwalu w Annecy i „Message to Man” w Rosji. Więcej informacji o nagrodach dla filmu można znaleźć tutaj.

 

Paulina Bez

19.09.2013