Świteź wygrywa w Palm Springs

Animacja „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka zdobyła główną nagrodę w Konkursie Filmów Animowanych na zakończonym 27 czerwca Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Palm Springs.

 

„Świteź” jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem, 20-minutowym filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego. Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione.

 

Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom przy użyciu efektu „smugi pędzla”. Prace nad Świtezią, od narodzin pomysłu do ukończenia projektu zajęły 7 lat. Obraz został wyprodukowany w warszawskim studiu grafiki komputerowej Human Ark.

 

Na tegoroczną edycję festiwalu nadesłano ponad 3000 filmów krótkometrażowych. Spośród nich wyselekcjonowano 331 obrazy, które zostały zaprezentowane w 18 sekcjach. „Świteź” jako zwycięzca w swojej kategorii ma możliwość nominacji do Oscara. Oprócz filmu Kamila Polaka o główną nagrodę dla najlepszej animacji walczyła „Maska” Braci Quay i „Dwa kroki za” Pauliny Majdy.

 

Publiczność festiwalowa obejrzała także krótkometrażowe fabuły: „Przyjdź do mnie” Ewy Banaszkiewicz, a także dwa obrazy w reżyseri Pawła Maślona „Zaćmienie” i „Tylko Dla Obłąkanych”.

 

Festiwal w Palm Springs to największy i najbardziej znaczący festiwal filmów animowanych w Ameryce Północnej. Podczas 16 kolejnych edycji w programie imprezy znalazło się aż 80 filmów, które później zostały nominowane do Oscara. W czasie festiwalu oprócz pokazów odbywają się również targi filmowe, na których agenci filmowi z całego świata poszukują nowych, utalentowanych twórców filmowych.

 

Nagroda w Palm Springs nie jest pierwszym sukcesem filmu. W tym roku otrzymał on już główną nagrodę w Las Palmas, nagrodę „Jean-Luc Xiberras” za debiut na festiwalu w Annecy a także Srebrnego Lajkonika podczas 51. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. „Świteź” została także pokazana na tegorocznym Berlinale w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

 

Film powstał dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.psfilmfest.org.

27.06.2011