„Szarlatan” Agnieszki Holland czeskim kandydatem do Oscara

Współfinansowany przez PISF „Szarlatan” Agnieszki Holland został ogłoszony czeskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. O nominację będzie on rywalizować m.in. z filmami „Śniegu już nigdy nie będzie” (Polska), „Aida” (Bośnia i Hercegowina) i „Niepamięć” (Grecja).

„Szarlatan” to czesko-polsko-irlandzka koprodukcja, której światowa premiera odbyła się na tegorocznym Berlinale. Z kolei obraz „Śniegu już nigdy nie będzie” jest polskim kandydatem do Oscara, a „Aida?” to koprodukcja aż ośmiu państw: Polski, Bośni i Hercegowiny, Austrii, Rumunii, Holandii, Niemiec, Francji i Norwegii, której polską producentką jest Ewa Puszczyńska. Film „Niepamięć” Christosa Nikou to grecko-polska koprodukcja, do której zdjęcia nakręcił Bartosz Świniarski.

Fabuła filmu

To oparty na faktach dramat, w którym w rolach głównych wystąpili: Ivan Trojan, Juraj Loj i Josef Trojan. Film opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku. Był on medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier i prezydent powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem, czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Jan Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

O twórcach filmu

Agnieszka Holland – reżyserka i scenarzystka, urodzona w 1948 roku w Warszawie, absolwentka praskiej szkoły filmowej FAMU. Po studiach pracowała jako asystent reżysera przy filmach Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. Na koncie ma ponad 30 filmów i zdobytych za nie najważniejszych nagród, m.in. Złoty Glob („Europa, Europa”) oraz Srebrny Niedźwiedź (za „Pokot”). Nominowana do nagród BAFTA, Emmy, oraz trzykrotnie do Oscara (za „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności”). Współpracowała z największymi gwiazdami Hollywood, m.in. Leonardo DiCaprio, Edem Harrisem, Maggie Smith, Kevinem Spacey czy Jennifer Jason Leigh. Obok realizacji filmów Agnieszka Holland zajmuje się również tłumaczeniem literatury czeskiej na język polski. Ma na koncie przekład „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery.

Autorem scenariusza do „Szarlatana” jest Marek Epstein, za zdjęcia odpowiadał Martin Štrba, za scenografię Milan Býček, za kostiumy Katarina Štrbová-Bieliková, za muzykę Antoni Komasa-Łazarkiewicz, za dźwięk Radim Hladik jr, za montaż Pavel Hrdlička, a za charakteryzację René Stejskal i Gabriela Poláková. Kierownictwo produkcji sprawowała Kinga Tasarek, producentami byli Sarka Cimbalova i Kevan Van Thompson, a koproducentami: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Wojciech Gostomczyk i Adam Gudell. Film wyprodukowała firma Marlene Film Production w koprodukcji z Film and Music Entertainment Ireland, Madants, Studio Metrage, Moderator Inwestycje i Furia Film.

13.10.2020