„Szarlatan” otworzy, a „Sole” zamknie 22. Kino na Granicy

Film Agnieszki Holland „Szarlatan” otworzy 22. Przegląd Filmów Kino na Granicy. Wydarzenie, które jest współfinansowane przez PISF, odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od 21 do 26 sierpnia. Zamknie go pokaz włosko-polskiej koprodukcji „Sole” Carlo Sironiego.

Kino na Granicy to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji i jedyne takie wydarzenie filmowe, które od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy. Symbolem współpracy i współistnienia społeczności Cieszyna i Czeskiego Cieszyna jest Most Przyjaźni nad rzeką Olzą. Oddaje jednocześnie ideę festiwalu, którego celem od samego początku, czyli od 1999 roku jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.

Koprodukcja czesko-polsko-irlandzka

„Szarlatan”, którego premiera odbyła się w lutym tego roku na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, jest koprodukcją czesko-polsko-irlandzką. Opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu, Janie Mikolášku. Urodzony w 1887 roku był medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości.

Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. Tomas Masaryk, prezydent przedwojennej Czechosłowacji, aktorka Olga Scheinpflugová, malarz i grafik Max Švabinski, kompozytor Josef Bohuslav Foerster, wirtuoz skrzypiec Jaroslav Kocian, a także komunistyczny premier powojennej Czechosłowacji Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia. Główna akcja filmu rozgrywa się w Czechosłowacji w latach 50. XX wieku i opowiada o zderzeniu Mikoláška z machiną komunistycznego systemu.

Polska premiera filmu „Sole”

Film „Sole” to debiut fabularny Carlo Sironiego, który opowiada historię młodej dziewczyny w siódmym miesiącu ciąży, która jest gotowa oddać swoje dziecko. Jej przyjaciel zgadza się udawać ojca. Jego wujek zdecydowany jest natomiast kupić dziecko, ponieważ razem ze swoją żoną nie mogą mieć dzieci.

Główną rolę zagrała polska aktorka Sandra Drzymalska, która będzie gościem Kina na Granicy. Towarzyszyć jej będą Teoniki Rożynek – autorka muzyki, i producentka Agnieszka Wasiak z Lava Films. Będzie to pierwszy pokaz tego filmu w Polsce, który został już doceniony na  świecie. Jego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2019 roku, gdzie pokazano go w konkursie „Horyzonty”. Zdobył tam Nagrodę Lanterna Magica i Nagrodę Włoskiej Federacji Klubów Filmowych (FEDIC).

Pisarze na polsko-czeskiej granicy

Od kilku lat Przeglądowi Kino na Granicy towarzyszy program literacki. W rozmowach wezmą udział m.in.: Karol Sidon i o.Tomasz Dostatni, Josef Formánek i Andrzej S. Jagodziński, Ivana Myšková i Vratislav Kadlec, Petra Hůlová i Krzysztof Varga, a moderować je będą: Teresa Drozda, Anna Maślanka, Agata Wróbel i Piotr Paziński. Wzorem ubiegłego roku organizatorzy planują też widowiskowy pojedynek tłumaczy, podczas którego znani tłumacze niezależnie od siebie przetłumaczą ten sam tekst, ale przekład rywala poznają dopiero podczas jego publicznej lektury. Oceni ich sędzia i publiczność.

Organizatorzy proponują również rozmowy o książkach „Zawrót głowy” Darka Foksa, „To nie jest raj – szkice o współczesnych Czechach” Michała Zabłockiego, „Słowacja. Dzieje obojętności” Martina M. Šimečki. O poezji zmarłego przed miesiącem Petra Krála mówić będzie autor wydanego niedawno wyboru jego tekstów Zbigniew Machej. Bohaterem innego ze spotkań będzie wybitny reporter Paweł Smoleński. Tradycyjnie uczestników czeka też debata wyszehradzka. Jej tegoroczny temat brzmi „Dlaczego Środkowoeuropejczycy kochają literaturę czeską?” Udział wezmą mi.in. : prof. Joanna Goszczyńska, Julia Różewicz (PL), Martin M. Šimečka (SK) i Petr Minářik (CZ), István Vörös, László Szigeti (HU). Cykl rozmów i spotkań dopełni bardzo oczekiwany polsko-czeski koncert zespołów Krch-off Band i Pablopavo & Ludziki, których liderami są śpiewający poeci: J.H. Krchovský  oraz Paweł Sołtys.

31.07.2020