"Szatan kazał tańczyć" na festiwalu SXSW

W programie tegorocznej edycji festiwalu SXSW Film znalazł się współfinansowany przez PISF film „Szatan kazał tańczyć” Katarzyny Rosłaniec. Obraz zostanie zaprezentowany w sekcji Global wśród 8 tytułów z całego świata. 24. edycja festiwalu SXSW odbędzie się w dniach 10 – 18 marca.

„Szatan kazał tańczyć”

Karolina (Magdalena Berus) – jak wiele współczesnych 20-, 30-latek – żyje szybko, intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą. W odróżnieniu od większości rówieśników, nie pracuje w korporacji – jest artystką, jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję „Lolity”, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach. Ale jej życie wypełnia pustka, której nie są w stanie pokonać ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nie radzącej sobie z przemijaniem matki (Danuta Stenka) i atrakcyjniejszej siostry Matyldy (Hanna Koczewska), stopniowo się rozpada…

Film ze wsparciem PISF

Autorką scenariusza i reżyserką filmu jest Katarzyna Rosłaniec. W rolę głównej bohaterki wciela się Magdalena Berus. Partnerują jej: Łukasz Simlat, Danuta Stenka, Tomek Tyndyk, Jacek Poniedziałek, Marta Nieradkiewicz, holenderski aktor Tygo Gernandt oraz wokalista John Porter. Producentem filmu jest firma Manana. Film jest koprodukcją polsko-holenderską.

Warto dodać, że w Konkursie Głównym festiwalu SXSW zostanie pokazany film „A Critically Endangered Species” autorstwa Zacharego Cotlera i Polki Magdaleny Zyzak.

Amerykański festiwal prezentujący światowe kino

SXSW Film Conference and Festival odbywa się co roku od 1994 roku. Jest jednym z elementów, obok SXSW Music i SXSW Interactive festiwalu South by Southwest w Austin w Teksasie. Oprócz pokazów filmowych w programie znajdują się także spotkania i dyskusje z aktorami, reżyserami i producentami.

Filmy ze wsparciem PISF w programie ubiegłych edycji

W 2011 roku w programie festiwalu znalazły się polskie filmy – „Beats of Freedom – Zew wolności” Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty oraz współfinansowany przez PISF „Jeż Jerzy” autorstwa Wojtka Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka. W 2012 r. widzowie festiwalu mogli zobaczyć dwie polskie produkcje współfinansowane przez PISF: „Drogę na drugą stronę” Ancy Damian i „Konkurs” Jakuba Cumana. W 2013 r. pokazano na festiwalu „Imagine” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego i „Fuck For Forest” w reżyserii Michała Marczaka. Dokument Zuzanny Solakiewicz „15 stron świata” prezentowano na SXSW w 2015 r. W 2016 r. Polskę na tej imprezie reprezentował „Baby Bump” Kuby Czekaja.

24. SXSW Film odbędzie się w dniach 10 – 18 marca 2017.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sxsw.com.

Marta Sikorska
 

01.02.2017