Sześć debiutów w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych 9. Netia Off Camera

Debiutanci zdominowali tegoroczny Konkurs Polskich Filmów Fabularnych 9. edycji festiwalu Netia Off Camera, który rozpoczyna się dzisiaj w Krakowie. Dodatkowo w Konkursie Głównym tego wydarzenia, jako jedyny polski film, bierze udział debiut Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu”.

Spośród dziesięciu tytułów biorących udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych, sześć jest debiutami, z których połowa nie miała jeszcze swojej premiery w polskich kinach. Debiutanci powalczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tysięcy złotych. Filmy w Konkursie ocenią: kostiumografka Alexandra Byrne i reżyser castingu Billy Hopkins. Laureata poznamy 7 maja.

„Nowy Świat”

jest wyreżyserowanym przez Elżbietę Benkowską, Łukasza Ostalskiego oraz Michała Wawrzeckiego nowelowym filmem, w którym przyglądamy się losom trzech młodych bohaterów z Białorusi, Ukrainy i Afganistanu, dla których Polska stała się tytułowym „nowym światem”. Wyprodukowany przez Akson Studio (producent Jan Kwieciński) i współfinansowany przez PISF, „Nowy Świat” nawiązuje do zrealizowanej 10 lat wcześniej „Ody do radości”, której bohaterami byli Polacy wyjeżdżający za granicę. „Nowy Świat” startował w Konkursie Głównym 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

„Ja, Olga Hepnarova”

to oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Ta czesko-polsko-słowacka koprodukcja powstała przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Film jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora. Producentem po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade. Film otworzył sekcję Panorama tegorocznego festiwalu Berlinale.

„Baby Bump”

opowiada o 11-letnim chłopcu, który właśnie przestał być dzieckiem. Nie wie kim jest. Nie ma przyjaciół. Nie rozumie swojej matki. Nie lubi tego, co się dzieje z jego ciałem. Rzeczywistość i wyobraźnia mieszają się. Zdarzenia w domu i w szkole urastają do rangi ostatecznych. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Kuba Czekaj. „Baby Bump” powstał w ramach warsztatów Biennale College Cinema i w związku z tym jego premiera odbyła się na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Producentkami obrazu są Magdalena Kamińska i Agata Szymańska z firmy Balapolis.

„Na granicy”

to debiut fabularny Wojciecha Kasperskiego. Thriller opowiada historię ojca i dwóch synów, którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy, pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga bohaterów w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości. Scenariusz napisał Wojciech Kasperski, zdjęcia zrealizował Łukasz Żal. Wyprodukowany przez Marcina Wierzchosławskiego z firmy Metro Films debiut powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film wszedł na ekrany polskich kin 19 lutego 2016.

„Czerwony pająk”

to fikcyjna historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w komunistycznej Polsce, w Krakowie lat 60. Karol pochodzi z dobrego domu, jest uzdolnionym nastolatkiem, odnosi sukcesy w sporcie, jest lubiany przez kolegów, rodzice są z niego dumni. Wszystko zmienia się, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Dążenie do odkrycia prawdy o mordercy, stopniowo przemienia się w wyprawę do najciemniejszych zakamarków ludzkiej natury. Polsko-czesko-słowacka koprodukcja była wsparta przez PISF. Marcin Koszałka jest reżyserem, operatorem, współscenarzystą oraz współmontażystą filmu. Producentem po stronie polskiej jest Agnieszka Kurzydło z firmy Mental Disorder 4. Film wszedł na ekrany polskich kin 27 listopada. Jego światowa premiera odbyła się podczas 50. MFF w Karlowych Warach, gdzie film brał udział w Konkursie Głównym.

„Intruz”

jest historią Johna, który wychodzi z poprawczaka pragnąc rozpocząć życie na nowo. Jednak w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Wokół chłopaka narasta atmosfera linczu. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. Film jest wspartą przez PISF polsko-szwedzką koprodukcją. Został napisany i wyreżyserowany przez Magnusa von Horna. Zdjęcia zrealizował Łukasz Żal. Producentem po polskiej stronie jest Mariusz Włodarski z Lava Films. „Intruz” wszedł na ekrany polskich kin 9 października 2015. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 68. MFF w Cannes w ramach prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight).

Więcej o festiwalu Netia Off Camera na stronie www.offcamera.pl.

29.04.2016