„Szklana pułapka" Pawła Ferdka nominowana do EFA

Film Pawła Ferdka z programu „Pierwszy dokument” Studia Munka otrzymał nominację do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).


To nominacja w kategorii filmu krótkometrażowego (EUROPEAN FILM ACADEMY SHORT FILM 2009). Informację tę podano 8 marca podczas 39. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere. To jedna z najważniejszych w Europie imprez poświęconych filmom krótkometrażowym. Festiwal ma prawo zgłosić swojego kandydata do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej i tym razem zaszczyt ten przypadł w udziale „Szklanej pułapce”.

 

„Szybka jazda. Bez zbędnej dosłowności i moralizatorstwa film wprowadza nas w świat nowoczesnej, modnej agresji” – tak jury festiwalu w Tampere oceniło film.

 

– Bardzo się cieszę z tej nominacji, jestem naprawdę zaskoczony – mówi reżyser Paweł Ferdek. – Z „nowoczesną, modną agresją” będziemy walczyć o nagrodę EFA. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w realizacji filmu, bez ich udziału i zaangażowania nie moglibyśmy go zrealizować w tym kształcie.

 

Film powstał w ramach pierwszej edycji programu „Pierwszy dokument”, koordynowanego przez Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. „Pierwszy dokument” to wspólna  inicjatywa SFP, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura oraz PISF.

 

„Szklana pułapka” porównuje zachowanie ryb w akwarium do zachowań ludzi. Okazuje się, że i w jednym, i w drugim miejscu dominują pierwotne instynkty.

 

Paweł Ferdek – scenarzysta filmowy i telewizyjny, autor filmów dokumentalnych i podróżnik. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW, Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz europejskiego programu EKRAN i Kursu Fabularnego w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy. Stypendysta PISF i Programu Nipkow w Berlinie. Jego scenariusz pełnometrażowej fabuły pt. „Ki” nagrodzono w konkursie Hartley-Merrill. Po „Szklanej pułapce” pracował nad dwoma filmami dokumentalnymi: „Beautiful misunderstanding” w Jerozolimie i „Odyseja złomowa” w Kirgistanie i Chinach (zdjęcia latem).

09.03.2009