Szkoła Wajdy i Wajda Studio w Żyrardowie

Wojciech Marczewski, Andrzej Wilk i Andrzej Wajda. Fot. A. Bogdziewicz, Szkoła Wajdy
Wojciech Marczewski, Andrzej Wilk i Andrzej Wajda. Fot. A. Bogdziewicz, Szkoła Wajdy

 

23 września zawarte zostało porozumienie, na mocy którego w Żyrardowie otwarte zostały filie Szkoły Wajdy i Wajda Studio, a miasto objęło je swoim mecenatem.

 

Normalne jest, że artyści wyciągają rękę i się gdzieś wpraszają, ale żeby ich zapraszali, pierwsze słyszę – żartował Andrzej Wajda w czasie uroczystości podpisania porozumienia w odrestaurowanej Resursie Żyrardowa.

Obszar pomiędzy Łodzią a Warszawą, dużymi ośrodkami przemysłu filmowego, był zawsze predestynowany do takich działań: logistycznie, ekonomicznie i społecznie. Moim marzeniem było rozpocząć działalność kulturalną na większą skalę w takim towarzystwie. Jestem dumny, że to się udało zrobić – mówił prezydent Żyrardowa, Andrzej Wilk.

 

Obecny na konferencji Wojciech Marczewski zauważył, że Żyrardów jest doskonałym przykładem polskiego miasta, w którym ’89 rok był początkiem wielkich zmian: – Nie tylko w architekturze i ekonomii, ale również zmian mentalnych. Zależy nam na tym, żeby uczestnikom naszych programów dać szansę zetknięcia się z czymś prawdziwym. Od dawna z Andrzejem Wajdą chcieliśmy wspierać filmy, które potrafiłyby zauważyć rzeczywistość. (…) Naszym marzeniem jest to, żeby to nie była kwestia wyłącznie miejsca i lokalu. Chcemy uczestniczyć w działaniach miasta, a nie tylko uczyć. Ta współpraca prawdziwy sens będzie miała dopiero wtedy, kiedy zaczniemy wchodzić w tkankę tego miejsca, kiedy zrozumiemy prawdziwą wartość tego miejsca.

 

Stańmy po stronie tych, którzy chcą działać. To miasto szuka nowego początku. Młodzi filmowcy powinni się temu przyglądać – dodał Andrzej Wajda.

 

Więcej na stronie: www.wajdaschool.pl.

 

Informacja prasowa

29.09.2011