Szkoła Wajdy na Plus Camerimage

Najważniejszy moment obchodów 10-lecia Szkoły Wajdy przypada na tegoroczną edycję Festiwalu Plus Camerimage. To właśnie w listopadzie 2001 roku Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski założyli w Warszawie szkołę filmową. Goście festiwalu będą mieli okazję zapoznać się z działalnością Szkoły Wajdy przez cykl wykładów mistrzowskich, pokazy filmowe oraz wystawy.

Nagroda dla Andrzeja Wajdy

Obecność Szkoły Wajdy na Festiwalu Plus Camerimage zaznaczona zostanie już pierwszego wieczoru, w sobotę 26 listopada. Podczas gali otwarcia reżyser odbierze Nagrodę za Całokształt Twórczości z rąk dyrektora festiwalu Marka Żydowicza. Nagroda jest „podkreśleniem jego wybitnych osiągnięć artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem poetyckiej, niemalże malowanej pędzlem strony wizualnej jego filmów.”

Warsztaty

W czasie festiwalu odbędzie się też cykl warsztatów i lekcji mistrzowskich, które poprowadzą twórcy filmowi związani ze Szkołą Wajdy. Oprócz założycieli Szkoły, Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, z wykładami przyjadą: Volker Schlöndorff, Udayan Prasad oraz Jerzy Zieliński. Wśród mistrzów pojawi się także Zbigniew Libera, laureat Nagrody Filmowej przyznanej po raz pierwszy w tym roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Szkołę Wajdy.

Filmy ze Szkoły Wajdy

Bydgoskiej publiczności zaprezentowany zostanie też zestaw najlepszych 15 filmów dokumentalnych i fabularnych, krótko- i pełnometrażowych, które powstały w ciągu 10 lat działalności Szkoły. Będą to „Jak to jest być moja matką”, „Popatrz”, „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”, „Marysina Polana”, „Aria Diva”, „Viva Maria!”, „Na północ od Kalabrii”, „Za płotem”, „Street Feeling”, „Przyrzeczona”, „Trójka do wzięcia”, „Czarna córka”, „Glasgow”, „3 dni wolności” i „Urodziny.”

 

Natomiast w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych będzie można zobaczyć dwa najnowsze dokumenty zrealizowane w Szkole Wajdy. Będą to nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej „Paparazzi” Piotra Bernasia ze zdjęciami Bernasia i Łukasza Żala oraz „Decrescendo” Marty Minorowicz, do którego autem zdjęć jest Paweł Chorzępa.

 

Ponadto w Konkursie Filmów Polskich zaprezentowane zostaną 4 filmy, które rozwijane były w ramach międzynarodowego programu Ekran, prowadzonego przez Wajda Studio. Będą to: „Ki” Leszka Dawida, „Daas” Adriana Panka, „Wymyk” Grega Zglinskiego oraz „Lęk wysokości” Bartka Konopki.

Wystawy

Tegorocznej edycji Plus Camerimage towarzyszyły będą aż 4 wystawy związane ze Szkołą Wajdy i jej założycielem: Wystawa rysunków Andrzeja Wajdy, „Wszystko na sprzedaż” – plenerowa wystawa zagranicznych plakatów filmowych Andrzeja Wajdy z kolekcji Ryszarda Cebuli, „Szkoła Wajdy – Szkoła Plakatu” – wystawa plakatów filmowych oraz „Pozytywy” Zbigniewa Libery.

 

Szczegółowy program jubileuszu na stronie: www.wajdaschool.pl

 

Działalność Szkoły Wajdy jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

25.11.2011