„Sztangista” z szansą na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej

Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Dramie (Grecja) wytypowało film „Sztangista” (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk) do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy. Film powstał w Studiu Munka i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Szansa na nominację

Zgodnie ze zaktualizowanym niedawno regulaminem EFA w tej kategorii najważniejsze europejskie festiwale filmowe typują łącznie 24 kandydatury, spośród których zostanie wyłoniona piątka nominowanych. 

„Sztangista”

„Sztangista” to przejmująca historia sportowca, przygotowującego się do ważnych zawodów a także opowieść o gorzkiej cenie zwycięstwa. Film otrzymał główną nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowym na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2018 roku.

Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, Garmata Film, TVN Film, Polish Film Service i Non Stop Film Service. Film jest współfinansowany przez PISF i Ukraińską Agencję Filmową. 

Nagroda dla filmu „Story”

Na greckim festiwalu nagrodę dla najlepszej animacji otrzymał film „Story” Jolanty Bańkowskiej. Prezentowana m.in. na Berlinale w 2019 roku animacja „Story” to ironiczny ciąg kilkunastu scenek, opowiadających o przenikaniu się codzienności ze światem cyfrowym. Film także powstał w Studiu Munka i jest współfinansowany przez PISF.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Dramie odbył się w dniach 15-21 września 2019 roku.

Pełna lista laureatów znajduje się tutaj: www.dramafilmfestival.gr/42_EN/awards_25thinternational_final_en.html

Więcej informacji o filmie na stronie Europejskiej Akademii Filmowej

Na podstawie informacji prasowej.  


25.09.2019