„Sztuczki" nagrodzone w Wenecji

„Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego zdobyły główną nagrodę pokazów specjalnych Venice Days – Europa Cinemas Label dla Najlepszego Filmu Europejskiego – podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

 

Dzięki tej nagrodzie film zyska dodatkową promocję i dystrybucję w ponad 400 miastach 55 krajów Europy. W programie pokazów specjalnych Venice Days było 13 filmów fabularnych i trzy dokumentalne. To ważny element weneckiego festiwalu, utworzony na wzór berlińskiego Forum i canneńskiej Directors’ Fortnight. Są tu pokazywane pierwsze i drugie filmy autorskie reżyserów europejskich.

– Venice Days to bardzo szczęśliwe miejsce na pokazanie „Sztuczek” światowej publiczności i krytyce. Właściwie trudno wyobrazić sobie lepsze, jeśli zna się osobisty charakter moich filmów – mówił przed kilkoma dniami Andrzej Jakimowski.

„Sztuczki” to opowieść o 6-letnim Stefku, który rzuca wyzwanie opatrzności. Chłopiec wierzy, że sprowokowany przez niego ciąg drobnych zdarzeń pozwoli mu zbliżyć się do ojca, który porzucił matkę dla innej kobiety. 17-letnia siostra Stefka uczy go, jak przekupić los drobnymi ofiarami. W swojej grze z przeznaczeniem Stefek decyduje się niebezpiecznie podnieść stawkę…

Film trafi do polskich kin 26 października.

 

07.09.2007

Galerie zdjęć