Sztuka Dokumentu w maju 2014

W ramach cyklu Sztuka Dokumentu w warszawskim kinie Elektor w maju odbędą się kolejne pokazy polskich filmów dokumentalnych. Wśród prezentowanych filmów znalazły się także produkcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.


7 maja odbyły się pokazy filmów „Niezależna Republika Samosiuk” Adama Lewandowskiego i „Ze snu sen” Adama Kuczyńskiego. Kolejne pokazy odbędą się w środy 14, 21 i 28 maja.

„Tala od różańca” i „Nirvana Fish” (14.05)

14 maja „Sztuka Dokumentu” pokaże film w reżyserii Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawislińskiego pt. „Tala od różańca” opowiadający losy Natalii Rolleczek, barwnej postaci życia literackiego czasów PRL-u. Dokument jest portretem kontrowersyjnej pisarki, autorki głośnej powieści „Drewniany różaniec” zekranizowanej przez Ewę i Czesława Petelskich. Drugim filmem pokazywanym tego dnia będzie etiuda dokumentalna Marcina Klingera „Nirvana Fish”. Jej bohaterem jest 51-letni Darek, który postanowił odmienić swoje życie i zostać buddyjskim mnichem w małym klasztorze w Korei Południowej, z czym nie może pogodzić się jego matka.

„Samotność dźwięku” i „Małe instrumenty” (21.05)

21 maja pokazane zostaną dwa dokumenty o tematyce muzycznej. „Samotność dźwięku” w reżyserii Jacka Piotra Bławuta pokazuje postać kompozytora Tomasza Sikorskiego, który musiał radzić sobie z byciem niezrozumianym przez środowiska artystyczne czasów komunizmu. Film Edyty Wróblewskiej „Małe instrumenty” jest dokumentem o zespole o tej samej nazwie. Widzowie poznają świat zespołu i ich nietypowe pomysły wdrażane podczas pracy nad najnowszą płytą.

„I want (no) reality” (28.05)

W ostatnią majową środę widzowie zobaczą dokument Any Brzezińskiej „I want (no) reality”. Zapis filmu stanowiący osobistą, zmysłową opowieść o potrzebie tworzenia i o tym dlaczego warto zajmować się sztuką, powstał w trakcie trwającego pięć lat spotkania reżyserki z artystami z awangardowej międzynarodowej grupy teatralnej Needcompany, którzy postawili w życiu na bezkompromisową postawę twórczą.

 

Pokazy odbywają się w warszawskim kinie Elektor o godzinie 19.00. Bilety na filmy kosztują 10 złotych.

 

Więcej informacji: www.sztukadokumentu.pl.

 

Na podstawie materiałów organizatora

09.05.2014