"Sztuka znikania" otwiera 10. Planete+ Doc

Otwarcie Planete+ Doc. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

8 maja w ramach otwarcia 10. Edycji Planete+ Doc Film Festival w warszawskiej Kinotece odbyła się polska premiera filmu „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego. Zagraniczna promocja tego tytułu jest wspierana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

10 lat Planete+ Doc FF

– Mam zaszczyt i przyjemność powitać państwa po raz dziesiąty na wieczorze otwarcia festiwalu filmowego Planete+ Doc. Dziesięć lat temu, tutaj w Kinotece zaczęła się historia naszego festiwalu, zaczęła się, można powiedzieć nowa odsłona dla filmu dokumentalnego w Polsce. Przez te dziesięć lat nasza publiczność rosła od czterech tysięcy do czterdziestu tysięcy w ubiegłym roku – podkreślał, otwierając festiwal, Artur Liebhart, wspominając także o organizowanych zawsze w ramach festiwalu debatach, wykładach, panelach muzycznych i koncertach.

Wydarzenie nagrodzone i współfinansowane przez PISF

– Polski Instytut Sztuki Filmowej docenił nasze starania i nasz potencjał i w 2009 roku przyznał nam nagrodę w kategorii „Międzynarodowe wydarzenie filmowe”. Aktualnie jesteśmy czwartym co do popularności festiwalem filmów dokumentalnych na świecie. (…). Prowadzimy edukacje filmową i wprowadzamy filmy do kin. Jednocześnie wiemy, że nasz cel, aby film dokumentalny uzyskiwał jeszcze większy prestiż i znaczenie jest cały czas przed nami – mówił dyrektor imprezy, dziękując partnerom wydarzenia i Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, współfinansującemu 10. Planete+ Doc Film Festival.

Film z cyklu „Przewodnik do Polaków”

– Przed nami polska premiera filmu duetu reżyserskiego: Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego. Producentem tego filmu jest Instytut im. Adama Mickiewicza – mówił Artur Liebhart. – „Sztuka znikania” to piąta część cyklu „Przewodnik do Polaków”. Część z państwa mogła widzieć „Beats of Freedom”, „Sztukę wolności”, film o zabawkach czy „Political Dress” – mówił dyrektor Instytutu im. Adama Mickiewicza, Paweł Potoroczyn.

Polska premiera „Sztuki znikania”

Zapowiadając film, Bartek Konopka zaprosił na scenę swoich współpracowników, m.in. producentkę wykonawczą Annę Wydrę i autora muzyki Macieja Cieślaka. – To jest pierwszy pokaz tego filmu w Polsce (…). Bardzo dziękujemy Arturowi Libhartowi za to, że jesteśmy tutaj. To jest dla nas fantastyczne, a cztery lata temu byliśmy tutaj z „Królikiem po berlińsku” i tutaj wszystko się zaczęło – mówił.

Projekt pokazywany podczas Docs to go!

Film „Sztuka znikania” był jednym z projektów pokazywanych podczas pierwszej edycji Docs to go! – prezentacji polskich filmów dokumentalnych w postprodukcji, wspólnej inicjatywy PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film „Sztuka znikania” bierze udział w Konkursie Magicznej Godziny razem z 18 filmami dokumentalnymi z całego świata. Nagrodę w tym konkursie ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Pokazy filmu „Sztuka znikania” podczas 10. Planete+ Doc Film Festival:

  • 17 maja 19:00, Kinoteka 7
  • 18 maja 21:30, Kinoteka 2
  • 19 maja 19:00, Kinoteka 7

Więcej informacji o 10. Planete+ Doc FF: www.planetedocff.pl.

 

Marta Sikorska

09.05.2013