"Sztuka znikania" w konkursie Visions du Réel

Film”Sztuka znikania” w reżyserii Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego zostanie pokazany w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Średniometrażowych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Réel w Nyon w Szwajcarii, który odbędzie się w dniach 19-26 kwietnia 2013.

Sztuka znikania

 

Film przedstawia nieznaną historię haitańskiego kapłana wudu, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Amon obserwując wydarzenia stanu wojennego przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię wudu, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

Prezentacja na Docs to go!

 

Twórcami filmu są Bartosz Konopka i Piotr Rosołowski, a producentami Otter Films i Instytut Adama Mickiewicza. Film „Sztuka znikania” był jednym z projektów pokazywanych podczas pierwszej edycji Docs to go! – prezentacji polskich filmów dokumentalnych w postprodukcji, wspólnej inicjatywy PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Visions du Réel

Visions du Réel w Nyon – jako jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie – każdego roku przyciąga reżyserów, producentów i profesjonalistów z całego świata. Wydarzenie oferuje również szeroki wachlarz wydarzeń branżowych, w tym targi koprodukcyjne, dwie sesje pitchingowe (Pitching du Réel oraz Pitching RTS „Perspectives d’un Doc”), seminaria i panele dyskusyjne w ramach programu „Doc Think Tank”, serie spotkań poświęconych dystrybucji i sprzedaży projektów filmowych (program „Docs in Progress”) czy wideoteka cyfrowa.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.visionsdureel.ch.

 

Paulina Bez

03.04.2013