„Tacy jak My” w kinach

 „Tacy jak My” to próba zobrazowania wpływu, jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych warszawiaków, ale przede wszystkimi na popkulturowych artystów, którzy odwołują się w swojej twórczości do motywów Powstania Warszawskiego. Film od 5 sierpnia będzie można oglądać w polskich kinach.

„Tacy jak My”

Dokument „Tacy jak my” powstał przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Początkowo projekt miał opierać się głównie na materiałach archiwalnych. Z czasem powstała koncepcja dokumentu, w którym młodzi ludzie (sonda uliczna), a także znani artyści opowiadają o swoich odczuciach oraz refleksjach na temat Powstania Warszawskiego. Podkreślają jak wielki wpływ mają wydarzenia tamtych lat na ich życie oraz twórczość. Mówią o projektach upamiętniających historię Powstania, w których uczestniczyli. Dzięki temu powstaje most łączący pokolenia oraz wartości, pokazujący, że „Pamiętamy” to nie tylko slogan.

W filmie zobaczymy popularnych muzyków sceny rockowej, reggae oraz hiphopowej m.in. takich jak Kazik Staszewski, Lao Che, Darek Malejonek, Marika, L.U.C. czy zespół Hemp Gru. Materiały dodatkowo uzupełnia część archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z okresu Powstania Warszawskiego. „Tacy jak My” opowiada o potrzebie kulturowej tożsamości, o tęsknocie za bezpowrotnie utraconą ciągłością kulturową i historyczną. Bez nadęcia i patosu przedstawia historię Powstańców z perspektywy młodych, kreatywnych ludzi, którzy nie są bierni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Artyści żyjący w Warszawie czują potrzebę duchowego katharsis i rozliczenia się z historią warszawskich ulic i kamienic, o której codziennie przypominają im pomniki i tablice upamiętniające śmierć ofiar.

Dokument ze wsparciem PISF

Twórcami filmu są Piotr Mularuk i Maria Siniarska. Producentami filmu są: Yeti Films, Studio Produkcyjne Orka, Dreamsound. Film powstał przy współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego i jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest firma Kondrat – Media.

Na podstawie informacji prasowych

28.07.2016