Terra Italiana – Festiwal Kina Włoskiego

 W dniach 20-23 kwietnia w Kinie Luna w Warszawie odbędzie się festiwal kina włoskiego Terra Italiana. Prezentowanych będzie 13 filmów, w których przeglądają się współczesne Włochy oraz historia włoskiego kina.

Ideą festiwalu jest otwarty i swobodny dialog: między reżyserami a widzami, pomiędzy dwoma europejskimi kulturami, a także między tradycją a nowoczesnością.

Giuseppe Piccioni gościem otwarcia festiwalu

Wśród dziewięciu gości festiwalu znaleźli się twórcy o międzynarodowej renomie i imponującym dorobku. Pierwszego dnia imprezy zaprezentowany zostanie pokazywany w konkursie głównym na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji obraz „Te dni”. Warszawę odwiedzi jego reżyser Giuseppe Piccioni, a w repertuarze festiwalu znajdzie się m.in. przełomowy film Piccioniego z 1999 r. „Nie z tego świata”.

Spotkanie z kinem Pasoliniego

Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem jednego z najwybitniejszych twórców włoskiego kina, czyli Piera Paola Pasoliniego. Prezentowana będzie krótkometrażowa nowela „Twaróg” (z filmu „Rogopag” z 1963 r.) oraz rzadko pokazywany dokument „Wizja lokalna w Palestynie do Ewangelii Św. Mateusza”, poświęcony przygotowaniom Pasoliniego do adaptacji tytułowej ewangelii. Przed pokazem wczesnego arcydzieła Pasoliniego, „Ewangelii wg. Św. Mateusza” z 1964 r., o twórczości reżysera i kulisach realizacji tej niezwykłej wizji życia Jezusa będą rozmawiać Virgilio Fantuzzi (jezuita, przyjaciel Pasoliniego i Felliniego), kompozytor muzyki do filmu Luis Bacalov oraz aktor Giacomo Morante (odtwórca roli apostoła Jana). Starannie dobrany zestaw filmów oraz goście z Włoch przybliżą trudno uchwytną oraz pełną sprzeczności sztukę i postać Pasoliniego.  

Spotkania, pokazy i debaty

W sobotę organizatorzy zapraszają na pierwszą w Polsce retrospektywę Francesco Patierno. Cztery filmy twórcy z ostatnich kilkunastu lat – głośny „Ojciec rodziny”, „Historia nie z tej ziemi”, dokument „Wojna wulkanów „oraz najnowszy „Szczęśliwcy” – układają się w wielowymiarowy portret Włoch – kraju o unikalnej wrażliwości artystycznej. Francesco Patierno będzie dostępny po pokazach poszczególnych filmów oraz podczas dłuższej debaty dla widzów i dziennikarzy w Kinie Luna.   

Pierwszą edycję festiwalu zamknie niedzielny cykl pokazów pod hasłem „Przyszłość włoskiego kina”. Cztery współczesne filmy oraz czworo debiutujących reżyserów – ostatni dzień Terra Italiana to spotkania z młodymi talentami. Matteo Oleotto pokaże swoją bezkompromisową komedię „Mój kuzyn Zoran”, a Duccio Chiarini – „Cierpienia młodego Edoardo”. Po projekcjach odbedzie się dyskusja z udziałem obu twórców. Festiwal zakończą pokazy intymnych dramatów dwóch reżyserek: „Zaprzysiężonej dziewicy” Laury Bispuri oraz „To, co zostało” Irene Dionisio. Debata z reżyserkami będzie również okazją do postawienia pytań o kondycję i przyszłość włoskiego kina.  

Bogaty program Terra Italiana – Festiwalu Kina Włoskiego to nie lada gratka nie tylko dla wielbicieli włoskiej kultury. To także możliwość bliższego poznania tamtejszych produkcji filmowych i przede wszystkim bezpośredni kontakt z artystami.

Szczegółowy program festiwalu: www.kinoluna.pl/wydarzenia/2017-04/terra-italiana-festiwal-kina-wloskiego.

Informacja prasowa

10.04.2017