"The Kite" zwycięzcą pierwszego pitchingu Animarkt

Aż 11 nagród przyznali organizatorzy pitchingu Animarkt, który odbył się 4 października w Łodzi. Główną nagrodę – wkład rzeczowy Centrum Technologii Audiowizualnych w wysokości 60 tys. zł – otrzymał Martin Smatana z Czech, reżyser animacji „The Kite”.

Pitching Animarkt to konkurs dla krótkometrażowych animacji lalkowych na etapie dewelopmentu. Zwycięski projekt „The Kite” w reżyserii Martina Smatany będzie 10-minutowym filmem dla dzieci w wieku 5-8 lat, który podejmie próbę uświadomienia małym widzom, że nikt z nas nie będzie żył wiecznie. Jednocześnie ma on dać do zrozumienia, że śmierć nie musi oznaczać końca podróży, jaką jest życie.

Martin Smatana za swój projekt otrzymał jeszcze jedną nagrodę: akredytację na przyszłoroczne targi MIFA w Annecy.

Drugie miejsce w pitchingu zajęła Norweżka Margrethe Danielsen za projekt „Bear Hug” i w nagrodę otrzyma wkład rzeczowy Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). Jury w składzie: Véronique Encrenaz (szefowa projektów targów MIFA), Bartosz Kędzierski (reżyser filmów animowanych), Kateřina Krejčí (producentka Ceska Televize) i Ben Tesseur (producent, reżyser i animator z Beast Animation) przyznało trzecie miejsce polskiemu projektowi „Sacculina Carcini”, który wyreżyseruje Kasia Nalewajka. To zabawna historia o krabie Korneliuszu, który w wyniku działania złośliwego pasożyta, zaczyna wierzyć, że jest samicą w ciąży.

Pozostałe nagrody w pitchingu otrzymały projekty:

  •  „The Man in the Door” (reż. Wolfgang Matzl) – akredytacja Industry na przyszłoroczne targi MIFA w Annecy
  • „Głowa Kasandry” (reż. Paweł Czarzasty) – konstrukcja animacyjna od Animation Supplies
  • „The Bridge” (reż. Izumi Yoshida) – licencja programu Dragonframe i kontroler Bluetooth
  • „Man Wanted” (reż. Irida Zhonga) – weekend w SPA od CFI Hotels

Trzy Nagrody Specjalne w postaci zakupu praw do emisji zrealizowanych projektów przyznał kanał Ale kino+. Otrzymały je tytuły: „Attitude” (reż. Szandra Pataki), „Bear Hug” (reż. Margrethe Danielsen) i „Głowa Kasandry” (reż. Paweł Czarzasty).

Pitching Animarkt odbył się w tym roku po raz pierwszy, jako część 5-dniowego wydarzenia skierowanego do studentów i profesjonalistów. W Animarket wzięli udział producenci, twórcy, dystrybutorzy i przedstawiciele nadawców telewizyjnych z kilkunastu krajów.

Organizatorem Animarkt jest Momakin (www.momakin.pl) – wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji oraz wspierania jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej, a współorganizatorami: Łódzki Dom Kultury oraz Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia, które zostało ponadto fundatorem trzech głównych nagród dla laureatów pitchingu.

Animarkt jest dofinansowany przez Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się: Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, EC1 Łódź Miasto Kultury w Łodzi, Łódź Film Commission, Animánie z Czech, Fool Moon ze Słowacji, PRIMANIMA World Festival of First Animations z Węgier, kanał Ale kino+, Dragonframe.

Honorowy patronat nad Animarkt objął Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wydarzeniu patronują także: Film Commission Poland, SPPA, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura.

Informacja prasowa 

06.10.2017