ThinkFilm zaprasza na dyskusję o Muzeum Kinematografii w Łodzi

Muzeum Kinematografii w Łodzi częściej odwiedzane jest przez turystów spoza Łodzi niż przez  łodzian. Nawet studenci i absolwenci filmoznawstwa zaglądają tam stosunkowo rzadko. Jakie  są przyczyny tego stanu rzeczy? Co ma nam – filmoznawcom – do zaoferowania łódzka  placówka? Jakie ścieżki mogą nas tam zaprowadzić? Jakie jest miejsce Muzeum  Kinematografii w polskim pejzażu instytucji związanych z edukacją filmową? Jakie są możliwe scenariusze dla Muzeum w obliczu tworzącej się nowej instytucji narodowej z siedzibą w Łodzi – Narodowego Centrum Kultury Filmowej? – to tematy, które zostaną poruszone podczas spotkania.

Porozmawiajmy o Muzeum Kinematografii w Łodzi

Koło Naukowe Filmoznawców UŁ zaprasza na rozmowę o Muzeum Kinematografii w Łodzi. Gospodarzem  spotkania będzie dr Michał Pabiś­-Orzeszyna, autor opracowania na temat Muzeum Kinematografii  opublikowanego w książce „Kultura filmowa współczesnej Łodzi”, (red. Ewa Ciszewska, Konrad Klejsa, Łódź 2015). Wydarzenie organizowane jest w ramach międzynarodowego projektu ThinkFilm. Na spotkanie organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane edukacją filmową i jej dalszym rozwojem.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie odbędzie się 12 stycznia 2016 r. (wtorek), godz. 17:00 w budynku Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173, sala 2.21

Wstęp wolny

O prowadzącym

Dr Michał Pabiś-Orzeszyna jest filmoznawcą, adiunktem w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego. Wśród swoich zainteresowań naukowych wymienia teorię kultury wizualnej i martwe  media. W  2014  r. obronił pracę doktorską pt. „Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”, przygotowaną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Kłysa. Jest autorem artykułu pt. „Historia na naszych oczach? Kino 3D i retoryka rewolucji”, umieszczonym w tomie „Paradygmaty współczesnego kina”  (red.  Natasza  Korczarowska-Różycka, Tomasz Kłys, Ryszard W. Kluszczyński, Łódź 2014).

Na podstawie informacji prasowej

07.01.2016