Tim Roth nagrodzony na OPC

Tim Roth i Jerzy Skolimowski. Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Tim Roth i Jerzy Skolimowski. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród Script Pro 2011 nagrodę „Pod Prąd”, przyznawaną za wkład w rozwój kina niezależnego, otrzymał brytyjski aktor i reżyser Tim Roth. Nagrodę wręczył Jerzy Skolimowski – przewodniczący Międzynarodowego Konkursu o Krakowską Nagrodę Filmową „Wytyczanie drogi”.

 

Statuetkę „Against The Current” („Pod prąd”), przyznawaną przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Off Plus Camera Tim Roth otrzymał jako drugi w historii tej imprezy. Podczas ubiegłorocznej edycji tą nagrodę otrzymała reżyserka Jane Campion.

 

Tim Roth przed galą dwukrotnie spotkał się z krakowską publicznością: podczas konferencji prasowej rozmawiał z dziennikarzami, a po południu poprowadził warsztat mistrzowski (masterclass) otwarty dla publiczności. Tuż przed wręczeniem statuetki widzowie w Kinie Kijów mogli obejrzeć krótki montaż filmowy pokazujący kilkanaście kreacji aktora, m.in. wyróżnioną nominacją do Oscara rolę w filmie „Rob Roy” (1995). – Kiedy byłem nominowany do Oscara nie dostałem go. Ale Emma Thompson pozwoliła mi potrzymać swoją statuetkę. Tu jest naprawdę świetnie, podoba mi się. Dziękuję – tak przywitał się z widzami jeden z najbardziej oczekiwanych gości tegorocznej edycji festiwalu Off Plus Camera.

 

– Ach, i jest tu Wajda. To bardzo, bardzo cool – dodał. – Bardzo mi się podoba fakt, że ten festiwal opiekuje się debiutantami, ponieważ każdy, w jakimś momencie jest nowy. Dobrze, że pokazuje nowe postacie, które gdzieś tam się chowają po kątach. Dzięki takim działaniom, przy odrobinie szczęścia, ja też otrzymuję pracę – mówił Roth, dziękując organizatorom festiwalu i publiczności za wspaniałe i ciepłe przyjęcie. Roth otrzymał ponadto specjalną nagrodę ufundowaną przez firmę Apart. Brytyjski aktor dołączył do grona gwiazd, których odciski dłoni znalazły się w Krakowskiej Alei Filmowej.

 

Po zakończeniu gali odbył się specjalny pokaz filmu „Strefa wojny” (1999), będącego debiutem reżyserskim Tima Rotha. Za film ten laureat nagrody „Pod Prąd” otrzymał Europejską Nagrodę Filmową jako Odkrycie Roku.

14.04.2011